Премини към съдържание

Лични данни- що е то?


Препоръчано мнение

Здравейте колеги,

Имам молба към колегите с необходимата квалификация:

 

Може ли някой да дефинира понятието "лични данни", по възможност с цитат от съответния закон/правилник. Най-добре ще е, ако се изброят по списък :)

 

Аз четох, четох и за себе си установих, че всичко е лични данни, включително броя на космите по онова място, което се намира южно от гърба :)

 

Благодаря предварително на отзовалите се с компетентни отговори!

Редактирано от tmintov
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Вчера четох в един вестник,че Димитър Рачков е осъдил репортер,който го е снимал докато бил водещ на някакво светско събитие.Аргументът му бил ,че репортерът неправомерно е използвал - "личната му данна"(снимката му),като я е поставил във вестника.Спечелил е делото-репортерът да му заплати 500 лв.за нанесената щета.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

При нас сме решили, че лични данни са трите имена, ЕГН и номер на лична карта. Данните, които могат еднозначно да те идентифицират.

Редактирано от BAlexandrov
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

При нас сме решили, че лични данни са трите имена, ЕГН и номер на лична карта. Данните, които могат еднозначно да те идентифицират.

 

Точно така, това е добър пример за лични данни. Едно от най-често срещаните нарушения на закона е искането от различни субекти да им представяте копие от личната си карта или друг документ за самоличност... Ако кажеш какъв точно ти е проблемът, ще те посъветваме по-добре.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

В закона е страшно неясно. Например адрес, телефон лични данни ли са? А имейл адрес?

Редактирано от BAlexandrov
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

В закона е страшно неясно. Например адрес, телефон лични данни ли са? А имейл адрес?

 

Да, лични данни са и да, дефиницията на закона е твърде широка.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Става въпрос за този мейл, който получих:

 

Не знам кой ви е позволил да публикувате в интернет пространството, данни на хора, адреси, телефони, номера на ЛИЧНИ автомобили.

Не знам дали данните са ви предоставени в комплект с декларация със съгласие на хората да ги публикувате и ползвате, но това е КРАЙНО НЕРЕДНО и НЕЗАКОННО!

 

Инициативата със създаването на сайта на блок 230 е прекрасна, но можете да си направите труда ЛИЧНИТЕ ДАННИ НА ХОРАТА ДА СА ПОНЕ МАЛКО ЗАЩИТЕНИ.

Аз не живея в този блок - имам приятелка от този блок и попаднах съвсем случайно на тази страничка, но вече имам данните на всички жители на блока, благодарение на вас, а това означава, че и други недоброжелателни хора могат да се възползват от тях и после кой носи отговорност?!

Ограничете достъпа до данните - дали с парола за достъп, дали ще бъдат премахната, дали по друг начин - избора е ваш.

 

Предполагам, че сте наясно със законите - ако не сте, виждам, че можете да се ориентирате добре в интернет - потърсете ги и се осведомете!

 

Всичко хубаво!

 

относно относно следните данни, които съм публикувал на сайта на блока: http://borovo230.hit.bg/list.html

 

Краткият ми коментар е: Не стига дето такова девойките от блока, но и с претенции :):):)

Имената, които са лични данни съм ги махнал, независимо от факта, че ги има на пощенските кутии.

Умственото и душевно състояние, както и сексуалната ориентация също не съм ги публикувал, въпреки, че всички си ги знаем :)

Луда работа!

 

П.С. Според Комисията за защита на ЛД, дефиницията за лични данни е:

 

Въпрос: Какво са лични данни?

Отговор: Съгласно чл.2, ал.1 от ЗЗЛД, лични данни са всяка информация, отнасяща се до физическо лице, което е идентифицирано или може да бъде идентифицирано пряко или непряко чрез идентификационен номер или чрез един или повече специфични признаци. По-конкретно, такива са: имена, ЕГН, адрес, телефон, месторождение, паспортни данни на лицето (физическа идентичност); семейно положение и родствени връзки (семейна идентичност); професионална биография (трудова дейност); здравен статус, психологическо и/или умствено състояние, сексуална ориентация (медицински данни); расов или етнически произход, политически, религиозни или философски убеждения (обществена идентичност); имотно състояние, финансово състояние, участие и/или притежаване на дялове или ценни книжа на дружества (икономическа идентичност) и др.

Редактирано от tmintov
Добавка
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ами поне за нас не са - не може еднозначно да те идентифицират.

 

Комбинацията им обаче може да те идентифицира еднозначно. А лични данни на вече идентифицирано или идентифицируемо лице е почти всичко... Както всъщност е написано примерното изброяване по-долу от КЗЛД в поста на Тишо.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 2 седмици ...

Ще питам тук, за да не отварям нова тема. Пътните полицаи имат ли право без причина да вземат личните карти на всички пътуващи в автомобила и да се затварят с тях в полицейския пункт? След това ни бяха върнати, но без никакви обяснения - нито за спирането на колата, нито за временното изземване на личните карти.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Разбира се, че могат. То е все едно да те спрат на улицата и да ти поискат личната карта. Няма разлика дали си в колата, или е пеш, органите имат право :-)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ами..първият път за секунди и аз се запитах, но могат - все пак няма значение дали си в кола или не. Друг е въпросът, че не могат да искат конкретно лична карта, ако им дадеш друг документ както правят често - дай книжката, дай си и личната карта.

Редактирано от Dell
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Да, това е така...

(5) (Нова - ДВ, бр. 82 от 2009 г.) Български лични документи по смисъла на този закон са:

 

1. документи за самоличност;

 

2. свидетелство за управление на моторно превозно средство;

 

3. документи за пребиваване.

 

Но това не изключва задължението ни да си носим и личната карта и правото на органите да проверят дали си изпълняваме задълженията :-)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Разбира се, че могат. То е все едно да те спрат на улицата и да ти поискат личната карта. Няма разлика дали си в колата, или е пеш, органите имат право :-)

Роско, знам че съм длъжен да им покажа личната карта, въпроса ми беше дали имат право да ми я вземат и да влязат с нея в полицейската къщичка?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Роско, знам че съм длъжен да им покажа личната карта, въпроса ми беше дали имат право да ми я вземат и да влязат с нея в полицейската къщичка?

Имат право, дори и да ти я задържат заедно с теб за 24 часа ........след това ако си сгафил нещо могат да те задържат и до 72 часа с прокурорско решение......

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Имат право, дори и да ти я задържат заедно с теб за 24 часа ........след това ако си сгафил нещо могат да те задържат и до 72 часа с прокурорско решение......

Да, но ако имат законово основание за това.Никой не може да те задържа ей така, за кеф...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Да, но ако имат законово основание за това.Никой не може да те задържа ей така, за кеф...

Не си прав,може да те задържат за 24 часа и после да не ти дадат обяснение защо са те държали .........виж, за 72 часа трябва да има защо ( ти си мафиот, и те задържат за да не направиш друго престъпление, или да не се укриеш и т.н. ) това се издава от прокурор ,т.е. трябва да има заповед за задържането ти ..........

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не си прав,може да те задържат за 24 часа и после да не ти дадат обяснение защо са те държали .........виж, за 72 часа трябва да има защо ( ти си мафиот, и те задържат за да не направиш друго престъпление, или да не се укриеш и т.н. ) това се издава от прокурор ,т.е. трябва да има заповед за задържането ти ..........

Пишеш пълни глупости. За всяко задържане(може и да е 1 час) се изготвя "заповед за задържане" в която е описана причината за задържането, а тя може да е:

 

 

ЗМВР

Чл. 63. (1) Полицейските органи могат да задържат лице:

 

1. за което има данни, че е извършило престъпление;

 

2. което след надлежно предупреждение съзнателно пречи на полицейски орган да изпълни задължението си по служба;

 

3. което показва тежки психични отклонения и с поведението си нарушава обществения ред или излага живота си или живота на други лица на явна опасност;

 

4. малолетен нарушител, който е напуснал своя дом, настойник, попечител или специализирана институция, където е бил настанен;

 

5. при невъзможност да се установи самоличността му в случаите и по начините, посочени в чл. 61, ал. 2;

 

6. което се е отклонило от изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или от местата, където е било задържано като обвиняем в изпълнение на разпореждане на полицейски орган или на орган на съдебната власт;

 

7. обявено за международно издирване по искане на друга държава във връзка с неговата екстрадиция или в изпълнение на Европейската заповед за арест;

 

8. в други случаи, определени със закон.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Пишеш пълни глупости. За всяко задържане(може и да е 1 час) се изготвя "заповед за задържане" в която е описана причината за задържането, а тя може да е:

 

 

ЗМВР

Чл. 63. (1) Полицейските органи могат да задържат лице:

 

1. за което има данни, че е извършило престъпление;

 

2. което след надлежно предупреждение съзнателно пречи на полицейски орган да изпълни задължението си по служба;

 

3. което показва тежки психични отклонения и с поведението си нарушава обществения ред или излага живота си или живота на други лица на явна опасност;

 

4. малолетен нарушител, който е напуснал своя дом, настойник, попечител или специализирана институция, където е бил настанен;

 

5. при невъзможност да се установи самоличността му в случаите и по начините, посочени в чл. 61, ал. 2;

 

6. което се е отклонило от изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или от местата, където е било задържано като обвиняем в изпълнение на разпореждане на полицейски орган или на орган на съдебната власт;

 

7. обявено за международно издирване по искане на друга държава във връзка с неговата екстрадиция или в изпълнение на Европейската заповед за арест;

 

8. в други случаи, определени със закон.

Това не е арест ..............

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Пишеш пълни глупости. За всяко задържане(може и да е 1 час) се изготвя "заповед за задържане" в която е описана причината за задържането, а тя може да е:

 

 

ЗМВР

Чл. 63. (1) Полицейските органи могат да задържат лице:

 

1. за което има данни, че е извършило престъпление;

 

2. което след надлежно предупреждение съзнателно пречи на полицейски орган да изпълни задължението си по служба;

 

3. което показва тежки психични отклонения и с поведението си нарушава обществения ред или излага живота си или живота на други лица на явна опасност;

 

4. малолетен нарушител, който е напуснал своя дом, настойник, попечител или специализирана институция, където е бил настанен;

 

5. при невъзможност да се установи самоличността му в случаите и по начините, посочени в чл. 61, ал. 2;

 

6. което се е отклонило от изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или от местата, където е било задържано като обвиняем в изпълнение на разпореждане на полицейски орган или на орган на съдебната власт;

 

7. обявено за международно издирване по искане на друга държава във връзка с неговата екстрадиция или в изпълнение на Европейската заповед за арест;

 

8. в други случаи, определени със закон.

 

 

 

Браво бре, гУсин Полицай :icon_clap: :icon_clap:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Навлизаме в неясна за теб материя, поради което е по-добре да спрем. :D

Едно време ( не много де ) беше така - 24 часа могат да те задържат и да не ти дават обяснение за нищо, ако си упорит с ? ти казват - за проверка ............ :icon_doh:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...