Премини към съдържание
Моля всички потребители да си сменят паролите поради спам във форума!

Пръскалките спряха да работят


JazzVess

Препоръчано мнение

Привет колеги,

Вчера се опитах да почистя стъклото си, но никаква течност не излезе от пръскалките. Чистачките работят, но течност не пръска. Реших, че може да е свършила та изсипах литър и половина в казанчето и опитах отново. Пак нищо.

Някой може ли да препоръча сервиз в София (ако е възможно в източни/южни квартали), където да отида?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Имах същата драма и ми беше изгоряла помпата, доколкото я видях е капсулована... ~120 кинта е оригиналната в Ратола. (Ако става въпрос за Лансер Седан 2008)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ще ти трябва помощ - един да да "дърпа" лостчето за чистачките, а ти да слушаш, дали помпата се включва. На кофти място е казанчето - зад бронята, под десния фар. Ако не се е оправила, така между другото :) (имах аналогичен случай), проверяваш първо клемите на помпата и чак тогава смяна.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за коментарите!

Мисля най-напред да направя теста, който "кестен" предложи. А къде точно е помпичката?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Отстрани на казанчето.

Мерси, колега!

Направих теста, който ми препоръча - откъм помпичката не се чува нищо. Явно моторчето е изгоряло :-(

Ще трябва да се ходи на сервиз. Можеш ли да препоръчаш някой (по възможност в източни/южни квартали)?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

JazzVess,

Вади се куплунга от помпичката/моторчето, и вместо него се включва пробна лампа 12V/1-3W.

Включваш/дърпаш лостчето и гледаш дали свети лампата. В случая не ти трябва втори човек.

Така се проверява дали проблема е в инсталацията и лостчето.

Ако лампата свети - проблема е в моторчето.

Пробвай да го чукнеш по корпуса му 2-3 пъти с дръжката на отверка или гаечно ключе (премерен удар!).

После пробвай дали няма да тръгне...

Моето така е лекувано преди 5-6 г. и още си работи.

За "лекуването" с дръжката на отверката - беше писано някъде из форума преди време.

Успех !

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

JazzVess,

Вади се куплунга от помпичката/моторчето, и вместо него се включва пробна лампа 12V/1-3W.

Включваш/дърпаш лостчето и гледаш дали свети лампата. В случая не ти трябва втори човек.

Така се проверява дали проблема е в инсталацията и лостчето.

Ако лампата свети - проблема е в моторчето.

Пробвай да го чукнеш по корпуса му 2-3 пъти с дръжката на отверка или гаечно ключе (премерен удар!).

После пробвай дали няма да тръгне...

Моето така е лекувано преди 5-6 г. и още си работи.

За "лекуването" с дръжката на отверката - беше писано някъде из форума преди време.

Успех !

 

Мерси много за съвета, колега!

Мисля, обаче, че не съм достатъчно технически грамотен, за да се справя с изпълнението му.

Та ще ида в някой сервиз за помощ.

Всичко добро!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 5 месеца ...

Здравейте колеги. Моя случай е следния. Към края на миналата година пръскалките започнаха да правят проблем - ту работеха, ту не, изцяло на тяхно усмотрение. Първоначално предположих, че от студа може би е замръзнало, но на по-студените дни работеше, а на нормалните не. Умувах, умувах, пък взех, че смених моторчето. На това, което беше на колата видях щамповано Рено и ми идеше да припадна, но го приех и продължих. Сега, обаче, с ново моторче и може би 2-3 месеца по-късно - греда, пак същия проблем. Та идеята ми е какво да проверя сега, когато моторчето е ново и знам, че от лостчето при волана идва сигнал, но само в определени моменти (четни ли, нечетни дни ли, лунен календар ли следва, куршум ли да му лея, нямам идея). Възможно ли е буксата да прави проблема и от там да идват ядовете.?

Редактирано от Goshkata
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ти като свали старото моторче провери ли го дали работи? +12 волта от акуматор примерно?

 

Лостчето само дава команда, ETACS-a после задейства реле, което подава напрежение към помпата. Може да е проблем с букса както предполагаш или реле.

 

 

 

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Моторчето се намира за 20лв., работи перфектно! Ако някой иска инфо от къде, само да каже. И моето изгоря - смених го с такова и всяка година да го сменям пак по-добре от 100+ лв.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Проверих моторчето, работеше си. Даже го оставих за резервно. Реших , че може да дава то дефект - ту го има, ту не. Най-интересното е, че онзи ден като установих че новото не работи, след многократно подаване на сигнал с лостчето някъде към стотния път се включи. Бях в движение с колата през деня и при прибирането в следобедните часове на едно от кръстовищата сработи. Точно това поведение на системата ме кара да се съмнявам в лабава букса. Иначе новото моторче не е оригинално, за 10-20лв, но в началото нямаше проблем.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 1 месец ...

Така. След ок. месец игра на котка и мишка, дебнене кога ще сработи и кога не, се реших да направя ремонт, защото и без това отказа тотално. Сменената немска помпичка, струваща 10лв, явно беше дефектирала - като я почукнеш и се чуваше някакъв опит за сработване, ама като цяло мъртвец си бе. Замерих долу, идва си напрежение, няма проблем. Взех старото моторче на Рено (нямам снимка, но ако на някой му трябва ще добавя) и взех всъщото за 40 лв. Смених го отново и сега вече работи. До кога - ще видим. Но проблема е адски дразнещ, а 160лв за ново оригинално как не ми се дават. Ама ще спра до тук, да не ме чуе малкия дявол.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...