Премини към съдържание
Моля всички потребители да си сменят паролите поради спам във форума!

Фотоапарат - какъв да предпочета


Препоръчано мнение

Здравейте, наближава ми рожденние ден, и мисля да си подаря нов фотоапарат :)

Спрял съм се на марката NI|KON, като в линка по-долу има няколко модела.

Та въпросът ми е какво ви е мнението, и кое е най-доброто съотношение: технически възможности / цена.?:

 

NIKON DSL-R

Редактирано от Hristo
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото виждам става дума за едни и същи матрици, съответно за еднакви резолюции. Тези апарати са твърде напредничави за обикновените потребители. Различават се основно в обективите, които са заменяеми. Зависи какъв си мераклия, за какво ще се ползва и колко е бюджетът. Може би да се почне с базовото. Според предпочитанията може да се добавят обективи, светкавица и прочее.

 

Иначе рискуваш да купиш аксесоари, които после да не ползваш. Обратната гледна точка на това е да се спести от обема, т.е. да се купи всичко наведнъж. Това са лични предпочитания и бюджетни възможности. На мен ми се струва прекалено.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично съм фен на Канон :)

Някои фотографи казват, че Канон и Никон са толкова различни, че свикнеш ли веднъж на едната марка, никога няма да минеш на другата.

Наистина, като хвана апарат Никон, всичко е наобратно на Канонския...

Canon vs Nikon са като Mercedes vs BMW - някои предпочитат едната марка, други другата.

 

Преди всичко трябва да решиш наистина ли искаш професионален апарат. Професионалните апарати са създадени, за да надграждаш непрекъснато. Те са като конструктор - непрекъснато добавяш и отнемаш някоя част. Затова обективите, които се ползват, са най-добри, когато не са all-in-one. И затова фотографите пълнят няколко раници с техника, когато отиват да снимат.

Алтернативата на всичко това е полупрофесионалния апарат - получаваш добър зум (често решаващ момент за масовия потребител) и в общи линии всичко, от което имаш нужда, за да правиш добри снимки.

 

Ако си решил, че ще е професионален, най-важния акцент пада върху големината на сензора. Тя варира, най-малките сензори имат сапунерките, най-големите - т.нар. fullframe. Fullframe camera струва маса пари. Само Канон и Никон имаха доскоро, но мисля, че и Pentax изкараха (от известно време не следя фотографските постижения).

Ниския клас Канон ползват APS-C сензор, който е една идея по-малък от Никонския. В общи линии - колкото по-голям е сензора, толкова по-добри са снимките. Но това е условно казано. Зависи колко нагъсто са пикселите и т.н.

Олимпус пък имат най-странните сензори - т.нар. три-четвърти - това определя и нестандартния формат (като пропорции на снимката), в който снимат.

Ето малко инфо за сензорите.

Важен момент е и технологията (софтуерът) на шумопоглъщането, Lumix/Panasonic бяха изкарали едни турбосапунерки, които бяха доста славни в това отношение.

 

Ако си купиш професионален, ще има големи дилеми и за обективи след време :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, наближава ми рожденние ден, и мисля да си подаря нов фотоапарат :)

Спрял съм се на марката NI|KON, като в линка по-долу има няколко модела.

Та въпросът ми е какво ви е мнението, и кое е най-доброто съотношение: технически възможности / цена.?:

 

NIKON DSL-R

Здравей колега,

Без да се бъркам в избора ти, ще споделя някои лични впечатления. Трябва да си наясно с едно. Снимката се прави от задапаратното устройство, а апаратът е само средство за постигане на целта, която си си поставил. Колкото по-висока цел имаш, толкова по надеждна техника ще ти е необходима. Както с колите де - за планина вземаш джип, за градско - малолитражка, за туризъм - ван и т.н. Аз започнах със Смяна 8М, после Зенит, после Сони (сапунерка), минах на Canon 450D, сега съм с Canon 70D. Предполагам, че вече си изчел фото форумуте и си се нагледал на компетентни мнения от разбирачи и профита с препоръки за избор на апарат. Колегата преди мен го е казал много добре за раниците с аксесоарите. И тези апарати (не точно тези от линка де) предполагат мъкнене на много допълнителни неща, за получаване на стойностна снимка. Винаги съм се забавлявам като видя някой закачил едно DSLR на врата, а снима в режима със зеленото квадратче. В такива случаи може само да се каже "Язък за барута..." Вече има компактни камери, които не отстъпват по нищо на посочените в линка апарати, дори в някои случаи ги превъзхождат. Да не говорим, че вече тенденциите вървят към безогледалните апарати и DSLR технологията малко по малко отстъпва. За фулфрейм няма да отварям дума, защото тялото първо е скъпо, а обективите за тях са почти колкото тялото или поне наполовина. Така че това е средство за правене на пари, и не е много подходящо за хоби.

Ако фотографията ти е хоби и търсиш заигравката, скачай директно на 7200 (за Никон) и не се занимавай с тези играчки.Еквивалента на nikon в този клас e Канон 70D. Ето база за сравнение:

http://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-70D-vs-Nikon-D7200

Това с пикселите е вид маркетингов трик и не му се връзвай, ако няма да правиш разпечатки в голям формат. Ако ще си гледаш снимките на монитора или ще ги пращаш на мейл, гаранция ти давам че няма да ползваш повече от 4-5 mpx което обезсмисля останалите 15 заради които ще изсипеш един куп пари.

Така че, ако нямаш намерение да надграждащ със светли обективи, TTL светкавици, синхронизатори и т.н. по добре инвестирай в едно Sony Alpha A6300 или дори А6000 и мисля че ще си по доволен от към резултат и функции.

С казаното не искам по никакъв начин да те ангажирам с някакъв избор или решение. Ако dslr ти е легнал на сърце - вземай го, но имай и едно наум за обем, тегло, ъпгрейд и не на последно място, че вече има и по нови технологии.

Успех в избора и както фотографите обичат да казват, нека светлината бъде с теб ;)

Редактирано от spp
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Купи си безогледален апарат и то втора употреба. Напълно безпредметно е да плащаш много пари за входящо ниво огледално-рефлексен апарат.

Това не е лошо като ориентир, сони също правят чудесни безогледалки.

http://magazin.photo...-63-is-stm.html

 

Ако снимането с такава безогледалка ти се услади, готов си да попрочетеш доста и фотографията те запали, тогава естествено ще купуваш още тела и обективи.

Редактирано от SLX
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

А уточни всъщност какво ще снимаш - от макроснимки (насекоми, тичинки), през архитектура, хора, портрети, до пейзажи, планини, комшиите отсреща?

В този случай ти трябва голям зум, който само полупрофесионалните и сапунерките предлагат в един обектив.

При професионалните ти трябват поне два (често ги предлагат в "кит" с тялото).

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

А уточни всъщност какво ще снимаш - от макроснимки (насекоми, тичинки), през архитектура, хора, портрети, до пейзажи, планини, комшиите отсреща?

В този случай ти трябва голям зум, който само полупрофесионалните и сапунерките предлагат в един обектив.

При професионалните ти трябват поне два (често ги предлагат в "кит" с тялото).

 

Какво е "полупрофесионален" апарат?

 

Макро снимки изобщо не стават без специализирани обективи. Фотография от някакво прилично ниво с един обектив трудно се постига.

 

 

 

 

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Малко ме затрудняваш, понеже трябва да ги търся, а нямам време :)

Наистина понятията малко се размиват, но аз лично разбирам под:

1. полупрофесионален апарат - този

+ голям зум, т.е. снимаш всичко (често има опция за макро), огледално рефлексен е (може и да не е, но има примери, които са), ръчни настройки и въобще всичко, от което имаш нужда;

- по-малка матрица от профитата, и не можеш да му сменяш обектива;

2. професионален - като горният, но може да му се сменя оптиката - тук също има няколко класа, като топ-а е фулфрейм. Няма да търся примери, знаете ги.

3. сапунерки - тях пък съвсем ги знаете.

Въпросът е, че още не знам къде да наредя Olympus PEN примерно и други от сорта.

Редактирано от vld1
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ако се спреш на D-SLR апарат ,гледай да е с обекив 18-105 при Никон ( Канонския не го знам колко е) това е един среден обектив който в началото ще те задоволява и за природа,портрети и т.н (после ще ти трябват и още един ,два :) )

А от тези на който си се спрял D5600 ,но разгледай в http://magazin.photosynthesis.bg/ и https://www.photopavilion.bg/ по някога изкачат доста добри цени и комплекти .

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ако се спреш на D-SLR апарат ,гледай да е с обекив 18-105 при Никон ( Канонския не го знам колко е) това е един среден обектив който в началото ще те задоволява и за природа,портрети и т.н (после ще ти трябват и още един ,два :) )

А от тези на който си се спрял D5600 ,но разгледай в http://magazin.photosynthesis.bg/ и https://www.photopavilion.bg/ по някога изкачат доста добри цени и комплекти .

 

Подкрепям, но ако не държиш специално на Никон.. погледни и Канон. При тях обективите често са на по-добри цени.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Като знам, че щракате само за удоволствие, а не професионално - тоест, няма да си вадите хляба със снимки, не разбирам мазохизма да се носи на излет цяла торба с обективи, филтри, светкавици, триножници и т.н. Студио едва ли някой ще отвори, по-скоро робувате на фото-индустрията.

Фотографиите добили световна известност и популярност, рядко са правени с професионално оборудване.

В тоя ред на мисли, Ристо, в никакъв случай не си взимай играчка, на която да сменяш обектива, ще се настървяваш и ще вкарваш нови и нови средства, докато я Миленка не те насмете, я децата не ти експоприират такъмите - щото и това го има в зара... Вземи си един Sony Cyber-Shot DSC-HX400V да ти мине мерака, а с хартисалите стотинки тури гориво на белият змей и го изръмжи едно хубаво, че и на него и на теб да ти стане хубаво на душицата...

 

Характеристика

Редактирано от valboss
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Много хубав съвет. Пък и сега ако допълним да потърси я в Продавалник, я в Базара, ще намери доста сносни предложения на добри цени. Говоря за т.нар. полупрофесионален Хапарат.

Защото има много ентусиасти, които си дават стоката и минават на професионален клас. Както при джантите - 13-ките всеки ги разкарва и избор голям...

В общи линии ми се струва (без да съм проверявал), че за 300-400лв може да вземе апаратче, от което ще е доволен, демек наполовина на парите, които ще даде за другия... за който получи готино тяло със скапан обектив.

Редактирано от vld1
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Като знам, че щракате само за удоволствие, а не професионално - тоест, няма да си вадите хляба със снимки, не разбирам мазохизма да се носи на излет цяла торба с обективи..

....

Вземи си един Sony Cyber-Shot DSC-HX400V да ти мине мерака, а с хартисалите стотинки тури гориво на белият змей и го изръмжи едно хубаво, че и на него и на теб да ти стане хубаво на душицата...

 

Характеристика

Точно за това иде реч :icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за мненията, чета, размишлявам, и пари събирам.... :)

Loading.....

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Е на това http://pixelmedia.bg/sony-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%B8-rx10-iii-%D1%81-%D0%B8%D0%B7%D1%86%D1%8F%D0%BB%D0%BE-%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D1%81%D1%83%D0%BF%D0%B5%D1%80-%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D1%84%D0%BE/ ,ако цената падне достатъчно, :) бих разкарал DSLR,турбо-сапунера,и безогледалката ми.На Шипково...Сони-то,и GF6 ще разцъкаш,пък ще решиш кое ти пасва... :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ице, предлагам да ти дам да прочетеш няколко книжки и една безогледалка дето не я ползвам за 1 месец и да решаваш. И стига с тия полупрофесионални работи.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ице, предлагам да ти дам да прочетеш няколко книжки и една безогледалка дето не я ползвам за 1 месец и да решаваш. И стига с тия полупрофесионални работи.

Добре де, ако според теб тези работи имат по-точно нарицателно, и то е "безогледалка", така да е.

Ето малко четиво за колегата - пролог преди книжките.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ице, предлагам да ти дам да прочетеш няколко книжки и една безогледалка дето не я ползвам за 1 месец и да решаваш. И стига с тия полупрофесионални работи.

 

Може...:)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

И аз мога да ти дам да пошракаш с един Canon 450D, за да усетиш какво е да мъкнеш DSLR и се обзалагам, че ще приемеш предложението на Росен :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Едвам та навих, маа му стара http://www.mitsubishibg.com/forum/public/style_emoticons/default/icon_thumbup.gif

 

 

 

 

Ъхъ, голям зор беше:rofl:

Редактирано от Hristo
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ристе, виж направи снимки с каквито апарати можеш, пък на Шипково ще ти дам да снимаш с моя. Накрая ще прецениш къде е баланса между цена и качество :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

И ако не ти хареса нищо, вземи си един ФЕД 4......

Хеле има и един в Габрово на тънкана....

 

https://www.youtube.com/watch?v=NFumyiEeMLU

 

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...