Премини към съдържание

Въпрос за авторадио


BAlexandrov

Препоръчано мнение

Здравейте!

 

От доста време си го има този проблем, но не му обръщам внимание, а взе да ме дразни.

 

Радиото е Grundig има радио и касетофон и си е хубаво обаче много загрява...

 

Загрява и на касета, и радио само като си слушам /което предимно правя/, особено ако е повече от 30 мин и като го пипна отпред дисплея и самото то е доста топло - над 40-50 градуса стига.

 

Другия ефект е че ако усиля повече звука /на средно положение/ и започва да премигва дисплейчето му при басове. Колоните са си стандартни две отзад /смених ги преди време, че пращяха/ и две отпред. В момента тонколоните си работят и май няма кривене на звука.

 

Какъв може да е проблема?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравей колега, :)

така описан проблема, според мен се дължи на нарушена спойка в схемата на

радиото /нали сме специалисти по всичко :D /.

Имаш два варианта:

1. Занасяш го на приятел радио или телевизионен техник и той ти го

оправя за нула време. /предупреждавам, че въпросните специалисти най-

не обичат тази повреда. Обикновенно при занасянето радиото ще се държи

така сякаш е току-що излязло от магазина, а и самата нарушена спойка или

прекъсване на платката ако е на "кофти място" и не се вижда ще затрие су

ма време/.

2. От постингите и линковете ти /извинявай, че се обръщам директно/ добих

впечатление, че доста добре се оправяш с компютри и електроника. Предла

гам ти /защо не и този уикенд/ да вземеш няколко бири, една кутия цигари

/ако пушиш/ и да го "разчастиш".

Ако беше моето щях да търся транзистор/и или тиристор/и които имат радиатори

за отвеждане на отделяната топлина. Най-вероятно от вибрациите при ползване

връзката м/у елемента и радиатора се е разхлабила и елемента грее. От там се полу

чават изкривявания в платката и спойките и някъде е прекъснало /не съвсем, но

то предстои/. От там ти идва и прекъсването на дисплея при ниските честоти.

Може с една лупа да прегледаш спойките около крайното стъпало и въобще ця

лата схема.

Може и някой елемент да е пробил и да е дигнал напрежението на "радиаторните"

елементи, може разбира се и да е нещо съвсем друго - божа работа :D ,

но докато човек не опита - не се знае.

Ако приемеш този вариант - пожелавам ти успех, ако работиш внимателно няма да

го повредиш повече, а и пътя към първия вариант ще бъде по-лесен :D

Поздрави!! :drinks:

Краско

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Уффф каква муха ами пусна...отидоха два часа :D

Аз с програмиране се занимавам ама електроника... :icon_blush:

 

Все пак скоро си презапоявах платката на монитора...ще се оправя, ако е лоша спойка или радиатор мисля че все ще я видя...ама ако нещо както казваш пуска повече напрежение от колкото трябва...

а ми се струва че е нещо такова, защото доста грее - от един елемент само толкова да грее :icon_hmm:

А премигването на дисплея - не е да загасва, а потъмнява пропорционално на силни ниски честоти....сякаш не му стига ток, а все пак тонколоните са обикновени, колата си е в движение и нищо друго не премигва...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Уффф каква муха ами пусна...отидоха два часа :D

Аз с програмиране се занимавам ама електроника... :icon_blush:

 

Все пак скоро си презапоявах платката на монитора...ще се оправя, ако е лоша спойка или радиатор мисля че все ще я видя...ама ако нещо както казваш пуска повече напрежение от колкото трябва...

а ми се струва че е нещо такова, защото доста грее - от един елемент само толкова да грее :icon_hmm:

А премигването на дисплея - не е да загасва, а потъмнява пропорционално на силни ниски честоти....сякаш не му стига ток,

 

Провери веригата на захранването на цялото радио. Вероятно е с повишено съпротивление и имаш спад на захранващото напрежение. Ефекта го виждаш само при басите, защото човешкото око, както и дисплеят са инертни и високочестотните пулсации не се виждат. Освен това в радиото сигурно има блокиращ кондензатор, който филтрира високочестотните пулсации.

 

>>а все пак тонколоните са обикновени,

Радиото го "интересува" единствено какво е съпротивлението им.

 

>>колата си е в движение и нищо друго не премигва...

Всичко друго е свързано с нискоомни вериги

 

Относно температурата - ако слушаш силно радиото (иначе дисплеа не би мигал), нищо чудно да се загрее и повече. 40 градуса са нищо.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

И аз ще подкрепя мнението на Aga. Всичко е нормално, не се притеснявай че загрява! Новите модели CD-та загряват много повече, толкова много, че ако си сложиш ръката на радиатора ще те опари. Колкото до "премигването", то също е нормално, ако дисплея премигва, когато радиото е усилено повечко. Можеш да намалиш това премигване (но не и да го отстраниш съвсем) като пуснеш по-дебел захранващ кабел на радиото (примерно 2 кв мм) направо от акумулатора, но задължително през предпазител, който трябва да е в непосредствена близост до акумулатора! Ако сега ти "мига" прекалено много, съветвам те да си провериш замасяването на радиото. Ако няма специален кабел за маса, а взима маса през антенния кабел, това също може да бъде причина. Давам ти всички тези съвети само в случай, че това много те дразни. Ако не ти "мига" много, хич не си го слагай на сърцето. Свиркай си :icon_n_whistling:

Със сигурност причината за "мигането" на дисплея не е в радиото!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Хммм мерси за съветите. Сега като се замисля май остана един кабел, освен буксата, който е бил за замасяването вероятно....ще погледна утре как е положението :icon_blush:

Иначе не мига чак толкова, че да е проблем по-скоро като грее се притеснявам да не изгори пък и ми изпича касетките :icon_confused:

Ще видя кабелите утре замасяване и съпротивление...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Хммм мерси за съветите. Сега като се замисля май остана един кабел, освен буксата, който е бил за замасяването вероятно....ще погледна утре как е положението :icon_blush:

Иначе не мига чак толкова, че да е проблем по-скоро като грее се притеснявам да не изгори пък и ми изпича касетките :icon_confused:

Ще видя кабелите утре замасяване и съпротивление...

 

Стандартните кабели са оразмерени за нормална консумация на радио около 2х15 вата. Самите високоговорители са с подобна мощност. На Галанта ми мисля че са 15 вата отзад, на Каризма със сигурност са 15 вата. Тези мощности 4х40 вата на радиата в магазините са приказки от 1001 нощ - това е при невъзможен за слушане коефициент на нелинейни изкривявание, т.е. "волюма на макс" и каквото излезе, и то за кратко време. Няма радиатор който с такава малка площ (няколко кв. см), при липса на вентилация, да разсее подобна мощност. Захранващата верига не е оразмерена за 200 вата (отчети и кпд на крайното стъпало) - това са над 16 ампера! Така че ако дисплея мига, а кабелите са наред, сигурно усилваш прекалено нестандартното си, не - :mitsu-smiley: радио :D

 

Можеш да свържеш една крушка успоредно на клемите на радиото, ако и тя мига, значи е от кабелите - много са тънки.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 2 седмици ...

Оправи се мигането...скоро ще имам наблюдения и за загряването - оказа се масата както предположихте Браво :good:

Беше свързана на кутията в която влиза самото радио, но то не прави контакт с нея, защото отстрани е боядисана една допълнителна планка... Вързах масата за самото радио и се оправи :icon_dance:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Оправи се мигането...скоро ще имам наблюдения и за загряването - оказа се масата както предположихте Браво :good:

Беше свързана на кутията в която влиза самото радио, но то не прави контакт с нея, защото отстрани е боядисана една допълнителна планка... Вързах масата за самото радио и се оправи :icon_dance:

Браво на теб! Радвам се, че с колегата aga сме ти били полезни. :good:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 1 месец ...

:mitsu-smiley: Тази тема е подходяща и за моето питане. И моето стерео е Grundig и ми се появи един много неприятен проблем: след като си сглобих таблото се оказва, че не мога да слушам всички радиостанции. CD-то си работи абсолютно нормално, но тунера хваща само 3 честоти (при сканиране - BBC и Хоризонт, а при ръчна задаване на честота само Експрес), като Експрес се хваща чисто, но с много слаб звук. Трябва да го усиля почти докрай за да се чува нормално. А при това ниво на звука от другите 2 станции направо оглушавам. Дори и при ръчно зададени честоти не се хваща никое друго радио. Какъв може да е проблема? Антената си е закачена. Акумулатора ми се беше разредил след сглобяването на таблото, и този проблем го установих след като го заредих и имах възможност да пусна радиото. :mitsu-smiley:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

:mitsu-smiley: Тази тема е подходяща и за моето питане. И моето стерео е Grundig и ми се появи един много неприятен проблем: след като си сглобих таблото се оказва, че не мога да слушам всички радиостанции. CD-то си работи абсолютно нормално, но тунера хваща само 3 честоти (при сканиране - BBC и Хоризонт, а при ръчна задаване на честота само Експрес), като Експрес се хваща чисто, но с много слаб звук. Трябва да го усиля почти докрай за да се чува нормално. А при това ниво на звука от другите 2 станции направо оглушавам. Дори и при ръчно зададени честоти не се хваща никое друго радио. Какъв може да е проблема? Антената си е закачена. Акумулатора ми се беше разредил след сглобяването на таблото, и този проблем го установих след като го заредих и имах възможност да пусна радиото. :mitsu-smiley:

 

Въпрос: каква е вероятността антената да е замасена някъде, или да не контактува добре в буксата?

Защо не питаш tatko, той с това се занимава професионално...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

А какви са стойностите на честотите - да не си на средни вълни, вместо УКВ :D
:mitsu-smiley: Не е на средни вълни, нито на дълги - на УКВ си е :) , за честотите на софийските радиостанции говоря - 96,2; 98,3; 106,9 и т.н. МHz. :mitsu-smiley:

 

Въпрос: каква е вероятността антената да е замасена някъде, или да не контактува добре в буксата....
:mitsu-smiley: Буксата я проверих - контактува като хората. Антената нали си има маса, защо да е проблем ако е замасена? Замасена си е както трябва. Понеже и на моето радио дисплея мигаше като на Божо взех че си изкарах едно кабелче от корпуса и го вързах хубаво с едно винтче на маса. След това обаче го махнах, когато стана проблема, но резултата си е все същият с него и без него, само дето с него не ми мига дисплея, затова и в момента си е закачено това кабелче. И аз търся проблема в антената, не ми се вярва да е нещо друго. Много е неприятно без радио :( ... :mitsu-smiley:
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

:mitsu-smiley: Не е на средни вълни, нито на дълги - на УКВ си е :) , за честотите на софийските радиостанции говоря - 96,2; 98,3; 106,9 и т.н. МHz. :mitsu-smiley:

 

:mitsu-smiley: Буксата я проверих - контактува като хората. Антената нали си има маса, защо да е проблем ако е замасена? Замасена си е както трябва. Понеже и на моето радио дисплея мигаше като на Божо взех че си изкарах едно кабелче от корпуса и го вързах хубаво с едно винтче на маса. След това обаче го махнах, когато стана проблема, но резултата си е все същият с него и без него, само дето с него не ми мига дисплея, затова и в момента си е закачено това кабелче. И аз търся проблема в антената, не ми се вярва да е нещо друго. Много е неприятно без радио :( ... :mitsu-smiley:

 

Имах предвид ако центалния кабел на антената се е пречупил по някакъв начин и контактува с оплетката... ако се демонтира лесно радиото може да отстраниш тази вероятност като изключиш буксата на антената и включиш друго кабелче вместо антената за тест. Ако симптомите са същите, явно е друг проблема.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

 

Имах предвид ако центалния кабел на антената се е пречупил по някакъв начин и контактува с оплетката... ако се демонтира лесно радиото може да отстраниш тази вероятност като изключиш буксата на антената и включиш друго кабелче вместо антената за тест. Ако симптомите са същите, явно е друг проблема.

:mitsu-smiley: :) Разбрах какво си имал предвид. Утре по светло ще пробвам с друга антена :thx: . Според мен е малко вероятно това да е причината, но кой знае.... защо тогава се хващат 2 честоти само. Колкото и да им е силен сигнала..... :mitsu-smiley:
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не знам какво става със сигнала на радиостанциите напоследък... Щом дори И Хоризонт, който има най-мощен предавател започна да ми се губи напоследък, и то в Борово (бтв близо до твоята работа :icon_hmm: ) и на негово място да се появява някакво френско радио... В началото мислех, че радиото ми е дало фира, но се оказа после, че не е така.

 

Като добавка, хващаше доста повече от 3 станции... когато мислех, че е дало фира :icon_hmm:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

:mitsu-smiley: :) Разбрах какво си имал предвид. Утре по светло ще пробвам с друга антена :thx: . Според мен е малко вероятно това да е причината, но кой знае.... защо тогава се хващат 2 честоти само. Колкото и да им е силен сигнала..... :mitsu-smiley:

 

 

Здравей, напълно е възможно да опира екранировката /оплетката/ на антената в централния и извод, това може да е станало някъде ако е прищипана самата антена. Затова да не хваща станциите които излъчват с по-слаб сигнал. Дано лесно да го намериш какво е. :icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

:mitsu-smiley: Тази тема е подходяща и за моето питане. И моето стерео е Grundig и ми се появи един много неприятен проблем: след като си сглобих таблото се оказва, че не мога да слушам всички радиостанции. CD-то си работи абсолютно нормално, но тунера хваща само 3 честоти (при сканиране - BBC и Хоризонт, а при ръчна задаване на честота само Експрес), като Експрес се хваща чисто, но с много слаб звук. Трябва да го усиля почти докрай за да се чува нормално. А при това ниво на звука от другите 2 станции направо оглушавам. Дори и при ръчно зададени честоти не се хваща никое друго радио. Какъв може да е проблема? Антената си е закачена. Акумулатора ми се беше разредил след сглобяването на таблото, и този проблем го установих след като го заредих и имах възможност да пусна радиото. :mitsu-smiley:

Антената на радиото трябва да е изправена нагоре. Ако е наклонена почти хоризонтално, няма да лови добре станциите. Съветвам те да пробваш с друга антена и ще разбереш къде се крие "зайчето"

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колегите са покрили почти всички възможности :good: . Така или иначе, най-вероятно е от антената и/или кабела. Има и шанс да се е бъгнал тунера, но е минимален. Ако не се оправиш сам, заповядай в понеделник. Успех :icon_bye:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 3 седмици ...

:mitsu-smiley: Чак вчера се опитах да пробвам с друга антена. Но не стигнах дотам че да я слагам, защото още докато се опитвах да махна антената без да вадя радиото забелязах какво се е случило. Наистина "проблема" беше в антената. Нейният кабел завършва с един накрайник, който направо се мушка в куплунга за антената на някой радиоприемници. При мен обаче той влиза в нещо като букса и тя се мушка в радиото. Та този накрайник леко се беше поизвадил и като го щракнах хубаво всичко се оправи. Иначе самата букса си беше добре и затова мислех, че не е в това проблема. Благодаря ви! :mitsu-smiley:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 1 месец ...
:mitsu-smiley: Чак вчера се опитах да пробвам с друга антена. Но не стигнах дотам че да я слагам, защото още докато се опитвах да махна антената без да вадя радиото забелязах какво се е случило. Наистина "проблема" беше в антената. Нейният кабел завършва с един накрайник, който направо се мушка в куплунга за антената на някой радиоприемници. При мен обаче той влиза в нещо като букса и тя се мушка в радиото. Та този накрайник леко се беше поизвадил и като го щракнах хубаво всичко се оправи. Иначе самата букса си беше добре и затова мислех, че не е в това проблема. Благодаря ви! :mitsu-smiley:

 

 

 

90% от случаите на проблем в електротехниката идват от лош контакт ( контактно петно, замърсена контактна повърхност) ! :D Казвал съм го и друг път! Скоро някой ми се обади по телефона, че не му работела печката... първото нещо което го попитах беше включена ли е? :) Въпроса ми беше много стресиращ за отсрещната страна... ама удивлението беше голямо като щепсела не беше в контакта... :)

 

Колеги още моя адаш Й.Йовков го е написал преди много време един много хубав разказ "По жицата" та и аз така... първо като не работи нещо тръгвам от жицата... и 90% от случаите е прекъснато кабелче, нагар... или друг подобен проблем! :D И понеже съм електроинженер и не разбирам от електрически уреди си викам техник ако проблема не е от кабела! :D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Скоро някой ми се обади по телефона, че не му работела печката... първото нещо което го попитах беше включена ли е? :) Въпроса ми беше много стресиращ за отсрещната страна... ама удивлението беше голямо като щепсела не беше в контакта... :)

 

Абсолютно си е така и по този повод се сещам за една статия от преди години.

 

Много преди имаше едно списание "Направи си сам" и аз си го четях редовно. Там обикновено се пускаха статиики от всеки които е препатил от нещо и описва как си е решил проблема. Та в една такава имаше описание - как сутринта бързаме за някъде, в колата има няколко човека и всички са готови за потегляне, но тя не ще да запали и ставаше дума как да си направим проверка на запалителната система /делко, кабели, свещи и т. н./ естествено че се имаше предвид за "Жигула". И след всичките напътствия на автора какво и как да се провери накрая финала беше такъв /.... и ако след всичко това колата ви още не може да запали, то проверете дали има бензин в резервоара/.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 1 година ...

Иска ми код за радиото, но нещо не мога да го намеря в книжките на колата. Не знам дали е персонален код или е някакъв единен за всички подобни модели. Ако някой има представа, моля да помогне :icon_blush:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Всяко радио си е с персонален код, който ще ти иска всеки път като му откачиш тоците. Единственият начин е разкодиране, ако си заслужава.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Eми то ми се струва че е фабрично, но може и да бъркам.

Не съм сигурен за модела на радиото, но е Grundig и не му пада целия панел, а само една малка част с 4 - 5 копчета.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...