Премини към съдържание

Споделете опит


Ivy

Препоръчано мнение

Здравейте, колеги!

 

За съжаление имам проблем с едни течащи тръби, като се оказа невъзможно да получа съгласието на всички съседи за смяна на вертикалните щрангове...Вече за 2 път правим ремонт в WC, пада мазилката, а аз не мога да я изтърпя, но докато не се реши генерално проблемът, няма много смисъл от ремонти...най-лошото е, че и плочките са се напукали тук-там от влагата...

 

Та, питането ми е:

1. Може ли да се смени частично от нашия апартамент нагоре вертикалният/ите щранг/ове (топла/студена вода или и двата), пък съседите надолу да му мислят;

2. Имате ли опит с такива майстори и можете ли да препоръчате.

 

В Гугъл излизат доста оферти, но все пак ми се иска да има положителни отзиви за даден майстор....

 

Благодаря предварително!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Те могат да се сменят частично, но може да влезеш във филм. Онзи ден се видях с един познат, който е направил подобна корекция в тях и съседите му се разбучали и жалвали. Беше в общината с куп бумаги да се обеснява...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Важни са от теб нагоре да са добре. Юридически съвети няма да ти давам, а ще попитам за майстор - кумът ми се занимава професионално с такива неща, но не знам програмата му. Поне ще знае какво да се направи, за да те ориентирам :-) В събота съм у тях и ще говорим, та ще ти кажа след това. Само да ме ориентираш за колко етажа нагоре става дума?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, колеги!За съжаление имам проблем с едни течащи тръби, като се оказа невъзможно да получа съгласието на всички съседи за смяна на вертикалните щрангове...

Аз по тази причина смених жилището.

За теб важно е тези отгоре да са съгласни.

 

Ако действително са вертикални тръби, те са обща собственост на всички от входа и по правило средствата за ремотна са от "касата" на входа. Обаче трябва решение на собствениците. И ако няма, влизаш в параграф 22.

Тъй че оправи си проблема със свои средства, ако може, вземи отчетен документ и се опитвай да го пробуташ на "касата" в подходящия момент. Така или иначе ,тези пари ще ти се дължат.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите! Аз промени няма да правя, само "неотложен ремонт", така че общината и бумагите не ме плашат...що се отнася до "общата каса", няма такава, хората едвам плащат смешните левчета на човек за поддръжка на общите части...

Роско, благодаря за готовността да съдействаш, просто вече съм на ръба да се изпокарам със съседите както аз си знам, културно, ама брутално...но мъжът ми не иска да се конфронтираме. Принципно имам устното съгласие на съседите над нас (утре може и да се отметнат), което са 3 етажа, с нас 4, но трябва да знам цифри и с конкретна оферта ще свикам ОС на ЕС, ще дам срок - току виж повече хора се навият (няма да са всички) и който внесе пари, ще получи ремонт, другите да се спасяват...мен по-скоро технологично ме интересуваше да знам възможно ли е това да се изпълни...ако ми видите стената, няма да предположите, че в края на септември правих ремонт на WC :(

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите! Аз промени няма да правя, само "неотложен ремонт", така че общината и бумагите не ме плашат...що се отнася до "общата каса", няма такава, хората едвам плащат смешните левчета на човек за поддръжка на общите части...

Роско, благодаря за готовността да съдействаш, просто вече съм на ръба да се изпокарам със съседите както аз си знам, културно, ама брутално...но мъжът ми не иска да се конфронтираме. Принципно имам устното съгласие на съседите над нас (утре може и да се отметнат), което са 3 етажа, с нас 4, но трябва да знам цифри и с конкретна оферта ще свикам ОС на ЕС, ще дам срок - току виж повече хора се навият (няма да са всички) и който внесе пари, ще получи ремонт, другите да се спасяват...мен по-скоро технологично ме интересуваше да знам възможно ли е това да се изпълни...ако ми видите стената, няма да предположите, че в края на септември правих ремонт на WC :(

Утре ще ти се обадя ( или ти ми се обади ,че мога да забравя ) да ти обясня всичко,както за съседите ( хахаха, защо ли ми е познато това -ама ти мисаля че знаеш :D ) така и за техническата част ......

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

При всички положения ти трябва кадърен ВиК специалист! Наблягам на кадърен, защото трябва да се съобрази с налягане, консумация и т.н. тънкости.

Ако тези над теб са навити, имай пред вид, че във всеки апартамент ще трябва да се преработи инсталацията, защото ще се премине от поцинкована 1 1/4, 1 1/2 или 2 цола тръба към 30 или 50 мм полипропиленова тръба.

Ако правиш само при теб ремонт/подмяна на тръбата ще трябва да започнеш от тройника в долният апартамент. В противин случай тръбата пак се реже и се прави резба в твоя апартамент, на която се завива преходника.

Не си дала информация колко годишна е инсталацията, но от това което преживяваш е ясно, че е от поне 25-30 години.

Ако е така трябва да знаеш, че тръбата на топлата вода е почти изгнила и ако се опиташ да я развиеш от някакво съединение тръбата ще се скъса. Тогава всичките ти комшии искат-неискат ще се наложи да сменят целият магистрален водопровод.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз мога да помогна с кадърния ВиК специалист, но аз до колкото знам май е добре от-до да се направи това чудо.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

При нас главния проблем беше, че някой не искаше да си кърти банята за подмяната. Поради простата причина, че навремето когато си е правил ремонта е затворил ревизионните отвори... Накрая всички се навиха :)

 

Със сигурност знам, че трябва от теб нагоре да са сменени (препоръчително е всичко да се смени). Иначе се получава разлика в налягането (там където отвора в тръбата е колкото кутрето да си пъхнеш) и започват да се пръскат тръби или течове...

 

Доколкото останах с впечатление "твоята" тръба започва от тройника на долния съсед. От там нагоре ти носиш отговорност. Смяната на вертикалния щранг се прави до водомер. Хубаво е след водомера също да го смениш (пак заради разликите в налягането)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Дааа, за всички е ясно, че трябва да се ремонтира от-до, но проблемът е, че е трудно да се вземе съгласието на всички, има апартаменти, в които живеят наематели и други, в които са зазидани ревизионните отвори...все се надявам, че когато залепя съобщение, че съм намерила такъв и такъв майстор, всички ще се навият или поне 99%...но...божа работа...благодаря за компетентните мнения!

 

Аз мога да помогна с кадърния ВиК специалист, но аз до колкото знам май е добре от-до да се направи това чудо.

Колега, пиши на лично как да се свържа с теб?!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...