Премини към съдържание

Бензин - 2 лева!


Препоръчано мнение

ivd, много бързо сведе човека до скот. Никос Казандзакис е казал, че има три типа хора, според това какво си правят храната. Едните я правят на дух; други на труд и творчество; трети на лайна. Не би ми се искало да мисля, че единственото за което става българина е да произвежда лайна. Никой човек и никой народ не е останал в спомените на тази земя, защото е бил производител на лайна. Останал е или с дух или с работа. Затова имаме златото на траките, но не и помийните им ями; запомнили сме Етруските с писмеността им, не с произведенията на дебелите им черва.

Още повече, че не съм сигурен, че българина напоследък единствената му мисъл е насъщния. Статистиката в това отношение не е на твоя страна.

И накрая - мисли глобално, действай локално, независимо дали някой го е еня за теб или не :bigwink:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 103
  • Създадена
  • Отговор:

Най-активни потребители в тази тема

Най-активни потребители в тази тема

jamano,

 

Оптимизмът ти определено не е заразителен. Нека не се заблуждаваме с исторически факти , които нямат много общо с настоящето. Българския народ определено не е наследил много нито от траките , нито от етруските.... Тракийското злато ще си остане тракийско , то не е българско , то е на друг народ и етнос, на чиято земя са се заселили много различни племена, сред които и българите. Това , че ние сме го намерили в нашите земи е прекрасно и определено ценно за запазването на културното наследство на един изчезнал етнос, НО това НЕ МОЖЕ да бъде източник на някаква особена национална гордост , просто защото не е произведение на нашата нация. Историята на българския народ , култура и държавност е достатъчно дълга и съдържателна, напълно достатъчна като източник на национална гордост. Няма нужда, буквално, да присвояваме чужди културни достижения , за да се чустваме повече българи.

Никос Казандзакис е напълно прав. Затова стига сме се обръщали към историята , "цъкайки с език" ...."ей тоя Симеон голяма работа е бил" ...трябва да погледнем себе си в настоящето и да се замислим - достойни ли сме ?

Моето мнение е - НЕ, не сме достойни. Не и в настоящия момент. Аргументите от типа - виж колко учени българи има по света, виж спортистите , виж музикантите и други такива изобщо не са адекватно оправдание за ширещата се простотия и селяния, за липсата на елементарно възпитание (и което е по стряскащо - у хора от различни генерации , не говоря само за деца и юноши), за липсата на уважение към когото и да било (други хора , власт , държава), за безкрайните прояви на нерви и демонстрации от типа "ти знаеш ли аз кой съм", за грубостта в отношенията между хората (дори между познати) , за корпуцията и приемането и за нещо нормално , дори задължително в някои сфери. Мога да изредя още много "язви" на обществото ни, но не мисля , че е необходимо. Сигурно сте ги виждали (филмчетата) , но ще дам линк , за да погледнете и да прецените сами , на какво се дължат повечето инциденти - Линк. Друго подобно имаше за камерите в София , но е много дълго, затова само ще го преразкажа накратко - юнак спира в кръстовище на червено , пешеходците тръгват да пресичат на зелено , той побутва един от тях , след като тръгва колоната от коли пред него , вместо да се извини , слиза от колата , догонва пешеходеца и го набива. Въпросният юнак , определено не се притеснява за насъщния , както и ти отбеляза за много от българите , тогава ? какво оправдание може да се измисли ? Страда за Ирак ? За цените на петрола или външната политика на САЩ? Защо не е доволен и щастлив от живота ? И това е само по пътищата .......върха на айсберга.....

Стига самозаблуждаване........

Иначе глобалното мислене не е лошо , но според мен първо трябва да си оправим нашата кочина.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

ivd, не мисля, че си разбрал поста ми. Най-добре го прочети пак, защото никъде не говоря за каквато и да е гордост. Единственото, което правя е да давам примери от историята.

 

Колкото до собствената кочина, разбирането за оправянето й минава през идеята за по-мащабното. Докато не излезем поне за малко от нея, няма да ни се прииска да я оправим (нито ще знаем как). Защото чужденците, които идват тук казват: Колкото и да се оплаквате, на вас трябва да ви харесва да си живеете така, защото не правите нищо, за да го промените. И са прави хората. Тя си е наша, няма какво да се дистанцираме от нея.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз добре съм разбрал поста ти , просто примерите, които си дал не са подходящи (доказващи) , че ние не оставяме само лайна след себе си .......а останлото от поста ми е просто показва част от "продукта" ни.

"Колкото до собствената кочина, разбирането за оправянето й минава през идеята за по-мащабното. " - съвсем не си прав , всяка промяна започва от вътре, т.е трябва да има хора , които искат нещо да се промени и чак тогава може да се черпи опит / начини как да стане това отвън. (глобалното).

Моето мнение е , че промяната започва съвсем в началото - а именно с елементарното семейно възпитание , което всеки родител трябва да даде на дете си , а проблема е , че новата генерация родители не могат да се похвалят с такова (огромен процент). Ценностната система на българското общество е сериозно променена от 89 насам. Защо ? Отговори много, а истината комплексна.

Излезлите от нашата кочина обикновено не се завръщат. Примерче : от моя випуск (гимназиален) - над 70 % от хората в момента са в чужбина и не искат да чуят за завръщане. Идват си само по няколко причини : семейство, приятели, като туристи или да си оправят зъбите. Никой не гледа сериозно да се застоява тук. Та ...да те са видяли какво не е кочина и как се живее там , но какво от това ? Те няма да доидат тук да ни "отворят очите" , да не говорим какъв прием ще получат , ако все пак се опитат. Чужденците не би трябвало да имат особена тежест в оформянето на ценностната ни система , все пак те са чужденци ...а и реално , не е нужно да си ядрен физик , за да си проумял , че "Колкото и да се оплакваме, на нас трябва да ви харесва да си живеем така, защото не правим нищо, за да го променим ". Приказките и умозаключенията , са хубаво нещо , но само конкретно действие дава реален резултат, затова и никога няма да спра да се дистанцирам от "нашата кочина" , защото , ако не мога да я променя , то поне може да не съм част от нея. Е разбира се, това си има и негативи , защото повечето хора те поглеждат подозрително и си казват "абе тоя на къв се прави или си е сбъркан по начало". Не казвам , че съм някакъв уникат , напротив има много хора като мен , не всички го показват или отстояват позицията си. В този форум може и да са се събрали "читави люде" , но това са колко 50-100 човека ?.....(на Сааб форума също много ме радва).

 

 

П.С "Да не си помислиш , че имам нещо против теб? Няма такова нещо , напротив дискусията е сравтнително интересна и като довавим любовта към спора , както и начесването на езика (в случая пръстите) ме карат да пиша толкова много :) "

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създаване...