Премини към съдържание

Конденз


silveria

Препоръчано мнение

Здравейте колеги,

 

Потърсих из форума, преди да отворя темата както обикновенно, но освен тази тема :link: не намерих друга информация която може да е близка до моя проблем (в моя случай нямам спукан радиатор на парното). Значи напоследък покрай голямото застудяване, взех редовно да получавам конденз от вътрешната страна на предното стъкло, когато колата преседи повече от 4-5 часа. За предистория ще кажа че скоро преди застудяването лично си я избърсах количката от вътре за да съм сигурен че няма влага и гадости по стъклата .. Уви това не ми помогна особенно. Пробвах варианта, като сляза от колата да оставям вратата отворена 4-5 мин да се изниже топлия влажен въздух от вътре и да не се получава конденза но уви пак без успех. За съжаление имам и някакъв проблем с климатроника, който Дж-я ще ми помогне да оправим и в момента не може да топли а само изстудява. Поради тази причина се налага да паля колата и да чакам докато загрее двигателя и се поразтопи предното стъкло. Странното в случая (за мен) е че проблема е само с предното стъкло .. нито страничните нито задното замръзват .. а ако има влага и условия за конденз, то не би ли следвало да се получава на всички стъкла? Още повече че 2 зими на Колт-а ми не съм имал такива проблеми :huh:

Питах бащата дали при него се е случвало, но каза че не е .. обаче изказа интересно предположение .. че може би това се държи на газовата ми бутилка. Понеже съм комби, реално няма никаква преграда и може да се каже че бутилката си ми е в купето .. та от нея да се получава конденз-а ..

Толкоз се дразня че вече взех за бабешки трикове като мазане на стъклата с парафин да си мисля .. Моля дайте съвети и предложения.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

A обръщал ли си внимание, дали се запотява от долу нагоре? За да се запотява само предното стъкло според мен, влагата излиза от вентилационните отвори, които са за обдухване на предното стъкло.

Направих си следния експеримент на скоро - при загрял двигател и сравнително затоплено вече купе, както климатроника работи на ауто, натискам два пъти звездичката и изключвам компресора. Стъклата ми почват да се запотяват веднага! това ме навежда на мисълта че компресора работи като леко охлажда(докато парното топли) и така влагата кондензира върху радиатора на климатроника. Тази вода трябва да се оттича навън... ако ти е запушен този канал за оттичане, събраната вода бавно ще се изпари и ще кондензира върху първото студено тяло покрай, което минат парите. В случая явно това е предното стъкло. Това са само предположения де... :icon_blush:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

A обръщал ли си внимание, дали се запотява от долу нагоре? За да се запотява само предното стъкло според мен, влагата излиза от вентилационните отвори, които са за обдухване на предното стъкло.

Направих си следния експеримент на скоро - при загрял двигател и сравнително затоплено вече купе, както климатроника работи на ауто, натискам два пъти звездичката и изключвам компресора. Стъклата ми почват да се запотяват веднага! това ме навежда на мисълта че компресора работи като леко охлажда(докато парното топли) и така влагата кондензира върху радиатора на климатроника. Тази вода трябва да се оттича навън... ако ти е запушен този канал за оттичане, събраната вода бавно ще се изпари и ще кондензира върху първото студено тяло покрай, което минат парите. В случая явно това е предното стъкло. Това са само предположения де... :icon_blush:

Има нещо вярно в това..............

1. за да се изпотява едната от възможностите е тази,която спомена Novak......

2. Възможно е да не затваря мотора за рециркулация на въздуха

3. Щом казваш че в купето е студено и не топли, значи имаш някъде проблем ,възможно е да е air mix damper motor-а .............

4.Възможно е да ти е запушен поленовия филтър и затова да се запотяват стъклата, но ти каза че и не топлело....... :icon_hmm:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Значи изпуснал съм да кажа в бързината че този конденз замръзва на предното ми стъкло. Точно там е проблема че трябва да почакам да се постопли колата че да си избърша стъклото и да тръгна, иначе никакъв шанс .. пробвал съм и с стъргалката за лед, но с почти нулев резултат. Ако беше просто обикновен конденз, вадя парцалчето и готово.. Пламене видяло се е че пак ще ти идвам на гости. Ама като гледам ще е след Нова Година, за да не те тормозя :rolleyes:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Admin

Всичко приключва с един спрей против изпотяване на стъклото. След това нали през предните отвори духа и го стопява.

Така се получва обикновено, когато е мито стъклото с неподходящ препарат и той задържа влагата. Минимално е, но резултата е налице.

Стъклото се мие с препарат за прозорци и се подсушава с гюдерия или микрофибърна кърпа. След това се напръсква с гореспоменатия шпрей и всичко ще бъде наред.

Ако има проблем с вентилацията, това е друга тема.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

BigBoss да препоръчаш от каде да си взема въпросният спрей? И честно казано не мисля че тук приключва въпроса, защото 2 зими на Колт-а ми не съм имал такива проблеми, а не е пръскан или бърсан специално ..

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Пробвал съм такъв спрей и не го препоръчвам - стъклото стои мътно и особено вечер при каране на фарове много неприятно пречупва светлината. Иначе се продават по бензиностанциите на различни производители.

Има ли вариант напълно да спреш духалките на стъклото - да оставиш колата със затворени такива и да видиш дали ще го направи пак!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Admin

Така е, ако не се избърше старателно след това стъклото с микрофибърна кърпа!

Задължително се купува фирмен такъв! :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

................

Просто иди си оправи климатика и отпуши тръбата за оттичане на конденза от обдухващите тръби!! Аз съм точил по 2 литра вода от запушена такава!

(обикновено лятото остава мокро петно под колата , когато работи климатика) Климатика трябва да работи и когато духа топло, за да не се изпотяват стъклата! Но колегата Новак , добре ти го е обяснил!! :icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...