Премини към съдържание

Свети SRS лампа на таблото


Т. Минтов

Препоръчано мнение

Здравейте колеги!

 

Carisma 1.9TD, 90h.p., VIN XMCLNDA4AVF006456.

 

От известно време и без причина (удар и т.н.) светна SRS лампата на таблото (системата за безопасност- въздушни възглавници).

Първото, което направих, беше да откача акумулатора за 1 час. Единственият резултат беше, че радиото си забрави запаметените станции, а SRS продължи да свети. :)

Говорих със сервиза на Балканстар. Оттам ми казаха, че няма опасност за отваряне на възглавниците без причина в това състояние. Колата трябва да се закачи на диагностика (50 лв.), но тъй като е стар модел, диагностиката можело да не покаже причината и тогава ще се наложи проследяване на веригата. С незнайно време за ремонт и съответно неизвестна цена, което вече е притеснително.

Въпросът ми е: имал ли е някой подобен проблем, как, къде и на каква цена го е решил. И има ли някоя операция, или проверка на нещо, които да направя, преди да вляза във финансови взаимоотношения със сервиза. Благодаря предварително.

 

P.S. Докато пишех поста се сетих, че около 2 месеца, преди да светне лампата ми разглобяваха таблото за смяна на крушка (не на SRS). Едва ли има отношение, но само за информация.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Разляна вода под предните седалки и/или овлажнени букси на системата под тях?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

SRS грешка не се изчиства със сваляне на акумулатор. Хубаво е да се види записаната грешка.

Лампата може да светне и заради записана грешка, от ниско напрежение на акумулатора.

Диагностика му е майката.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Разляна вода под предните седалки и/или овлажнени букси на системата под тях?

 

Тези контакти трябва да ги проверя. Имаше случай на забравени отворени прозорци в силен дъжд.

Значи: разкачам акумулатора, намирам буксите под седалките (където и да са) и почиствам контактите.

Въпрос: ако това е причината за дискотеката, след отстраняването й ще угасне ли, или трябва да се чисти грешката на стенд?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Тези контакти трябва да ги проверя. Имаше случай на забравени отворени прозорци в силен дъжд.

Значи: разкачам акумулатора, намирам буксите под седалките (където и да са) и почиствам контактите.

Въпрос: ако това е причината за дискотеката, след отстраняването й ще угасне ли, или трябва да се чисти грешката на стенд?

 

Няма да изгасне, при мен светеше доста време, докато не отидох при Милен да я изчисти на компютър.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Тези контакти трябва да ги проверя. Имаше случай на забравени отворени прозорци в силен дъжд.

Значи: разкачам акумулатора, намирам буксите под седалките (където и да са) и почиствам контактите.

Въпрос: ако това е причината за дискотеката, след отстраняването й ще угасне ли, или трябва да се чисти грешката на стенд?

А сигурен ли си, че имаш странични възглавници :icon_hmm:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

По номера на рамата май няма странични..... Значи няма да има и букси под седалката. Оправянето на такава система без диагностика и компютър си е чисто тото. А и дори да се оправи проблема както колегите казаха лампата няма да изгасне без да се изтрият грешките.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

По номера на рамата май няма странични..... Значи няма да има и букси под седалката. Оправянето на такава система без диагностика и компютър си е чисто тото. А и дори да се оправи проблема както колегите казаха лампата няма да изгасне без да се изтрият грешките.

Имам само две въздушни възглавници отпред. Спестявам си завирането под седалките :)

Милене, ако имам път през Пловдив ще имаш ли възможност да направиш диагностика на проблема?

Питам, защото знам, че си специализиран в GDI, а моята е 1.9ТД. И колко дни предварително трябва да се обадя?

Благодаря предварително!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

GDI-та..... ама напоследък все дизели правя :rolleyes: . Ще обърна внимание няма проблем, звънни като идваш.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 3 месеца ...

И все пак причината да светне тази лампа разбра ли се каква е, или просто се изчисти с компютъра и повече не светна....Защото и аз имам такъв проблем, и при мене светна от нищото и неще да гасне и ще трябва да ходя на диагностика. Обаче сигурно ли е че като им дам 30-40 лева и ми угасят лампата (ако въобще успеят) после няма да се включи пак и да съм си дал парите на вятъра :icon_hmm:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

И все пак причината да светне тази лампа разбра ли се каква е, или просто се изчисти с компютъра и повече не светна....Защото и аз имам такъв проблем, и при мене светна от нищото и неще да гасне и ще трябва да ходя на диагностика. Обаче сигурно ли е че като им дам 30-40 лева и ми угасят лампата (ако въобще успеят) после няма да се включи пак и да съм си дал парите на вятъра :icon_hmm:

 

Извинявам се, че забравих да пиша.

Минах през Милен на връщане от една командировка и за 10-15 min ми видя грешките. Май не можахме да разберем причината, поради която се беше появила, но Милен я изчисти и засега всичко е ОК. Заедно с това имаше грешка за ниска температура на охлаждащата течност, поради което смених термостат.

 

Изключително съм благодарен на Милен за съдействието!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колега, дръж ни в течение какво се случва по натам, ако не ти е проблем. В смисъл дали няма да ''блесне'' наново лампичката. Аз имам същата SRS грешка откакто съм купил колата. Няма следи да е удряна, преглеждана е от майстор подробно, та най-вероятно е нещо сходно с тоето, макар и да не се е разбрало какво баш. Надявам се и на мен да се отвори път към Пловдив, че много го хвалите тоя Милен и явно има защо :icon_clap:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

По точно на колегата Минтов разбрахме какъв е проблема, но неразбрахме какво го е породило..... Естественно че в такъв случай триенето на грешката не решава проблема, и е възможно да светне лампата пак.....Грешката която му даде е 14, това е вътрешна грешка в модула на SRS-а и затова решихме трием и го зарязваме...... Пък дано не светне.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Добре, Милене. А какви биха били последствията, ако се кара с тая грешка? Вероятно неотваряне на еърбезите при евентуален инцидент, дори ако грешката е породена от нещо друго? Някъде четох, че се случило след поставяне на саунд система в кола, някъде пък нещо друго, пак не свързано с AIRBAG системата... Щото мен вече не ме дразни светенето на предупреждението, но бих се възползвал да ми прегледаш колата, когато имам път към Тепетата :rolleyes:

Редактирано от Иван Вълчинов
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 3 седмици ...

При мен лампата на SRS също свети постоянно откакто съм купил колата , но това според мен е следствие на това че SRS модула не "вижда" краш датчиците на седалките . Под лявата седалка има кабели с жълта броня и букса , а под дясната кабели с жълта броня и букса , и кабели с черна броня и голяма букса . Проблема е че никъде не мога да намеря къде да включа буксите - свалих седалките / лявата беше доста разбита , но дясната е здрава / но не можах да намеря краш датчиците към които предполагам трябва да се включат буксите , а освен това не ми е ясно къде трябва да се включи черната букса . Възможно ли е седалките да нямат краш датчици макар че са оригиналните , но в такъв случай защо се изкарани кабелите под седалките или просто някой е махнал двата датчика и затова SRS лампата свети , освен това ми е интересно за какво е черната букса . В Аутодата дават че датчиците са в задната част на седалките , но не можах да открия никакви следи от тях ...

Краш датчици Carisma

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 1 година ...

По точно на колегата Минтов разбрахме какъв е проблема, но неразбрахме какво го е породило..... Естественно че в такъв случай триенето на грешката не решава проблема, и е възможно да светне лампата пак.....Грешката която му даде е 14, това е вътрешна грешка в модула на SRS-а и затова решихме трием и го зарязваме...... Пък дано не светне.

 

До бракуването на Каризмата преди около месец се държеше перфектно и не светна.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...