Премини към съдържание

Сърдит съм на Лансерчо


tef4o

Препоръчано мнение

Мисията успешна, мицака е в бокса! :)

Специални благодарности на колегата veskobsl, който ми изпрати компютър.

Съвсем сериозно, това е другата причина да запазя мицака - хората тук.

 

Да толкова стотинки са, ако се прави профилактично, но скапят ли се кондензаторите тогава става лошо. tef4o не само при теб е така, всичките компютри преди 97г. страдат от този проблем, ако на някой не се е случило.....или ще се случи, или вече е ремонтирано. Та като вземеш компа от колегата смени му кондензаторите профилактично.....Пък стария дай да го видя, много такива са ми минали през ръцете, дано стане.

 

Кондензаторите на новия комп ги смених още щом го взех от куриера, втори път такъв цирк няма да допусна. Ако си се ровил достатъчно с такива компютри, предполагам, че може да се ремонтира и да спаси някого. Мислех днес да идвам към Пловдив, но ми изскочи страничен проблем - изгуби се АБС-а и ми се взе акъла докато се прибера, та вероятно ще го отложа за понеделник или вторник най-късно, сега тъкмо се чепкам с него, все още не знам какво му е, пък и ми се появи едно мъртво Балено в бокса.

 

Един съвет към тези, които решат да си направят профилактика на ECU-то. Ако нямате необходимите навици за работа, първо потренирайте на някоя друга платка. Например ваденето на няколко кондензатора от стара дънна платка на PC ще ви позволи да усетите колко трябва да нагреете спойката, за да излезе кондензатора БЕЗ да се прецака метализацията на отвора.

Понеже платката има писти не само от едната страна, отворите са помеднени и през тях се свързват пистите на отделните слоеве. Ако не загреете мястото на спойката колкото е необходимо или ако съответно го прегреете е твърде вероятно освен кондензатора, да изскубнете и въпросната метализация и да нарушите връзките по платката. Което не е добре.

 

За по-лесно вадене е добре да се добави малко тинол в мястото на спойката. Самия кондензатор е залепен с някакво лепило и изисква повечко дърпане. След като извадите кондензатора, отворите се почистват с вакуум-помпа за спойки. НЕ почиствайте с клечки или други твърди предмети!

Използувайте само качествен тинол. В НИКАКЪВ случай не използувайте допълнителен флюс или, пази боже, аспиринче!

Поялник с мощност 25-30W е съвсем достатъчен, температури над 280 градуса са нежелателни (твърде ленсо е да прегреете платката).

 

Ако има интерес мога да пусна и няколко снимки.

 

П.П. При опит за диагностика на ECU получавам много интересна картинка - 300ms импулс/300ms пауза и така до безкрайност. На какво може да се дължи? Обикновено не се държи така...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ако има интерес мога да пусна и няколко снимки.

Има стара тема, която явно недостатъчно са чели. Опиши там тези неща и снимки защото този проблем е много типичен за Мицубиши, а профилактиката е лесна.

http://www.mitsubishibg.com/forum/index.php?showtopic=680

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

tef4o Занимавал съм се достатъчно, имам и доста компютри за резервни части........ :icon_blush: А Баленото какво е да не е 1.8 16v, че и тези дрънгели страдат от компютри......особенно ако няма управление към бобините . Ако е така давай го , лесно се ремонтира :rolleyes:

А ако ще идваш към Пловдив първо се обади......че аз се мотам по плажовете на Варна и още не съм решил кога ще се прибирам.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

tef4o Занимавал съм се достатъчно, имам и доста компютри за резервни части........ :icon_blush: А Баленото какво е да не е 1.8 16v, че и тези дрънгели страдат от компютри......особенно ако няма управление към бобините . Ако е така давай го , лесно се ремонтира :rolleyes:

А ако ще идваш към Пловдив първо се обади......че аз се мотам по плажовете на Варна и още не съм решил кога ще се прибирам.

 

Не се съмнявам във възможностите ти :) просто платката е доста опечена около кондензатора и си е играчка. Иначе кой-знае какви части не трябват, 2-3 кондензатора и може би още някоя дреболия. Съмнява ме да има нещо по-сериозно.

 

Баленото е пострадало единствено от некадърен майстор - някой идиот е сменял лагери и сегменти, но не е почистил отворите на болтовете на главата и на основните лагери. Нататък и сам се сещаш...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Да толкова стотинки са, ако се прави профилактично, но скапят ли се кондензаторите тогава става лошо. tef4o не само при теб е така, всичките компютри преди 97г. страдат от този проблем, ако на някой не се е случило.....или ще се случи, или вече е ремонтирано.

т.е. за Галантите след 97 да не се притесняваме? Или една профилактика не би навредила?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...