Премини към съдържание

Кислороден датчик (ламда сонда)


SNS

Препоръчано мнение

Интересувам се какви са нормалните стойности на датчика?

Как правилно се диагностицира?

Закачам я с кабел към Еvoscan.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Интересувам се какви са нормалните стойности на датчика?

Как правилно се диагностицира?

Закачам я с кабел към Еvoscan.

 

Привет колега,

Първо нека поясним какво означава "нормални стойности": за волтаж ли говорим, или за корекцията на горивната смес в проценти (Short Term Fuel Trim и Long Term Fuel Trim). Ако е за волтаж, при затворена регулираща система (Closed Loop, Ламбда сондата регулира сместа [загрял двигател и катализатор(и)]), сондата преди катализатора трябва да се движи между 150 и 850 mV с интервал на синусоидата около 100 ms. Сондата след катализатора (диагностична) трябва да отчита между 500 и 700 mV (сравнително постоянно равнище, ако има големи амплитуди, най вероятно катализаторът е заминал). Ако говорим за корекции в горивната смес, Short Term Fuel Trim може да "скача" доста в граници от -20% до +20%, важното е Long Term Fuel Trim де не е нещо фрапиращо (трябва да се движи в рамките -3 до +3%, въпреки че и стойности до -7%, +7% са допустими и обикновено не записва DTC в ECU-то).

 

Поздрави!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за включването колега.

Ами въпроса ми беше в общ план, понеже не съм наясно какви стойности са в границите на нормалното.

Прилагам три снимкки, на които може да се видят.

1. Hа празен ход на не напълно загряла кола.

2. Hа 2500 оборота.

3. На празен ход на загрял автомобил.

Тези снимки ги имам от закачане преди около 2 години и ми се искаше сега пак да погледна, но да съм наясно с параметрите.

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Така не можеш да разбереш дали бачка. Трябва ти графика за да видиш дали се променя във времето

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Прав е колегата milenjs; трябва ти нещо, което представя "живите" данни като графика. Гледам, че EvoScan-а има бутон "Graphs/Logs, Live Virtual Dyno, Live MapTracer"... Като го кликнеш него, какво се появява?

По принцип аз правя диагностика на моята кола с ELM327 Bluetooth и софтуер за диагностика Car Scanner Pro, който е за Windows 8.1 и Windows 10 Цък (и за десктоп версията, и за мобилната; плаща се, но беше нещо от сорта на 7 - 8 лева...) и е с доста приятен интерфейс, който дава много информация. Единственият му недостатък е, че чете само ECU-то на двигателя.

Поздрави!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Така на Евоскан не мога да изведа графика. Направих клипче на показателите в реално време.

 

А като я закача с ЕЛМ327 излиза графика на сондите в жълтото. Сигнала е на празен ход на двигателя.

 

20171119_164515.jpg

 

Screenshot_2017-11-19-16-41-17.png

 

Screenshot_2017-11-19-16-42-31.png

 

От време на време ми излизат тези грешки:

 

Screenshot_2017-11-18-17-15-33.png

 

:icon_hmm:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Мяза да си бачкат сондите, така трябва да изглежда сигнала във времето. Пробвай като дадеш газ - синусуидите трябва да се сгъстяват. За Fuel Trim грешката не мога да кажа нищо.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

На мен P0173 ми се появява от време на време, но при мен е от газовата уредба. Ако си на газ е напълно възможно от там да ти светва чек енджина.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Мяза да си бачкат сондите, така трябва да изглежда сигнала във времето. Пробвай като дадеш газ - синусуидите трябва да се сгъстяват. За Fuel Trim грешката не мога да кажа нищо.

 

Да, при подаване на газ синусуидите се сгъстяват.

А ако не работи както трябва някоя сонда, какво се случва със синусуидата?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...