Премини към съдържание

Шрифтове във форума


Препоръчано мнение

Здравейте,

Бих искал да попитам знаещите администратори и модератори, точно кои шрифтове използва форума на Мицубиши България за визуализация?

Причината да задавам този въпрос е следната: Моя преход от Windows към Linux премина плавно и вече над 99 % от времето си прекарвам под него. Който някога е ползвал някаква Linux дистрибуция навярно се е сблъсквал със ситуацията, че някои сайтове не се видуализират така, както под Windows. Навярно системните шрифтове ги няма в коректното дистро... В моя случай съм настроил Mozila Firefox и Chrome под Linux да използват същите шрифтове както и под Windows като вид и големина, но въпреки това...не е точно същото както ако се логна под Windows. Виждам че FF има настройка с отметка: "Позволяване на страниците да избират свой шрифт вместо горните" (зададени от мен и преписани от Windows).

Ако ги знам тези шрифтове, ще си ги инсталирам и така няма да имам 95% съвпадение в изгледа на странците, а надявам се 100 %.

В момента съм с Linux Mint 64 bit който си идва с множество шрифтове, като допълнително съм инсталирал и най-популярните на Microsoft, а ако още някой го няма, ще си го дръпна от C:\Windows\Fonts или от нета.

Благодаря предварително,

Поздрави.

Редактирано от Светльо Ангелов
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

По темата- шрифтовете на Windows и Linux не са ли съвместими?!?

Редактирано от Т. Минтов
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Шрифтовете използвани в постовете са: tahoma, arial, verdana, tahoma, sans-serif; в реда им на изброяване.

Но трябва да се има на предвид, че може да има разлика в начина на визуализиране на един и същ шрифт под различните операционни системи. Преди години опитах този номер със шрифтове от Windows сложени на Ubuntu. Някой от шрифтовете се визуализираха доста ръбати. От тогава на сам си използвам само стандартните на Ubuntu

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се за допуснатата правописна грешка по-горе...

Под всички Windows машини шрифтовете във Firefox са Times New Roman (16), с подшрифтове Кирилиски... Серифен (16), Times New Roman, Arial, Courier New (13)

Благодаря и за инфото за шрифтовете. Ще ги наложа вечерта, като първо ще видя има ли ги инсталирани. То Linux Mint е стъпнал върху Ubuntu.

 

Колкото до това дали са съвместими? Четох една статия, че шрифтовете на Microsoft през годините са се наложили като стандарт и е по-лесно системите с отворен код да се нагодят и използват, отколкото да се почва от начало. Един приятел като ми инсталира Kubuntu, всичко бе 6, само шрифтовете се разминаваха. Колкото и да ги инсталирах ръчно (може да не съм се справил добре, нещата не ставаха). После преминах на BG linux Усу, където бяха вкарани по default и всичко бе 6 (той пък не искаше да се ъпдейтва, или ставаше много бавно). При Linux Mint като ъпдейт бе вкаран пакета на Microsoft за шрифтовете им, но пак казвам, съвпадението как изглежда една страница под Windows и Linux е към 95-98%. Но опитното око вижда разликите.

Поздрави

Редактирано от svetliof
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Точно заради подобни дребни проблемчета, недомислици и бъгчета тук и там, ще ти мине желанието и ще се върнеш обратно към win . В крайна сметка като поиграеш, ще станеш мързелив и ще искаш нещата просто да работят. Не че под Линукс не може да се подкара и work-around-не всичко .. може.. въпросът е, "Заслужава ли си усилията", и отговорът е "Не" :rolleyes: . Другаде му е силата на Linux, в десктоп експириънса имат много хляб да ядат още, и макар че прогресът е неоспорим, честно казано ме съмнява да се получи напълно някога... Просто е събери чарк работата заради опън сорс подхода, това е -всеки сере и маже "независимо" :) . Знам че в момента няма да ми повярваш сигурно и ще си готов да спориш, но предполагам с времето ще стигнеш сам до този извод...

 

Успех.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз подкрепям Любо :), минал съм по пътя като съм си играл с всичко по онова време налични линукси, ще се върнеш на WIN :).

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Точно заради подобни дребни проблемчета, недомислици и бъгчета тук и там, ще ти мине желанието и ще се върнеш обратно към win . В крайна сметка като поиграеш, ще станеш мързелив и ще искаш нещата просто да работят. Не че под Линукс не може да се подкара и work-around-не всичко .. може.. въпросът е, "Заслужава ли си усилията", и отговорът е "Не" :rolleyes: . Другаде му е силата на Linux, в десктоп експириънса имат много хляб да ядат още, и макар че прогресът е неоспорим, честно казано ме съмнява да се получи напълно някога... Просто е събери чарк работата заради опън сорс подхода, това е -всеки сере и маже "независимо" :) . Знам че в момента няма да ми повярваш сигурно и ще си готов да спориш, но предполагам с времето ще стигнеш сам до този извод...

 

Успех.

 

Аз съм отворен човек. Бях чувал преди за Linux, но се престраших и в момента работя под него. Не съм "изгорил" всички мостове зад себе си, успоредно кеф ми Windows, кеф ми Linux. Но наистина времето ще покаже дали старите навици ще надделеят или не.

И една любопитна подробност да споделя. Колежката ми на работата само след 1 ден работа в домашна среда под Linux (интернет, музика, филми), вчера вечерта сама си форматира харда на лаптопа и си остави само Linux...

Поздрави

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Една много голяма грешка, която правят повечето хора решили да опитат Linux е да се опитват да го направят Windows... Вярно линукса е гъвкав и можеш да ровичкаш и променяш всичко в него, но все пак идеята му не е да става Windows.

И двата типа ОС си имат и плюсове и минуси, вече всеки си решава кое отговаря на неговите предпочитания :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Шрифтовете използвани в постовете са: tahoma, arial, verdana, tahoma, sans-serif; в реда им на изброяване.

Но трябва да се има на предвид, че може да има разлика в начина на визуализиране на един и същ шрифт под различните операционни системи. Преди години опитах този номер със шрифтове от Windows сложени на Ubuntu. Някой от шрифтовете се визуализираха доста ръбати. От тогава на сам си използвам само стандартните на Ubuntu

 

Последвах съвета ти и останах само с тези издаващи си default в Linx mint. С тях страницата се визуализира много по-добре, отколкото да налагам насила windows-ките фонтове. Сега вече забелязвам около 98 % съвпадение. Не съм променял от настройките на Mozilla този път нищо.

Поздрави

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...