Премини към съдържание

Препоръчано мнение

Здравейте и в този раздел на форума! От няколко дни се сдобихме и с Пинин (освен Галанта) и предстои обслужване. Според аутодата маслото за умерен климат е 10W-40, но чета че е препоръчително 5-30. Кое от двете да сложа, защото откакто е каран в България (година и половина) му е сипвано само 10-40? Другия ми въпрос е за фабричния касетофон - искам да сложа CD Alpine, но как да изведа бутона DISP, който превключва между моментен разход, максимален пробег и т.н. - една ел. схема не можах да намеря на тъпия касетофон (:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Виж тук дали ще ти върши работа. За маслото нека колегите се произнесат.

Редактирано от xcm
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Супер, тая тема не я бях намирал при търсене! Още тоя уикенд го мятам, а за маслото мисля 5W-30 да сложа евентуално с някаква добавка за нагар. Благодаря за помощта!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Радвам се че съм помогнал. Само за маслото да не береш ядове лятото. И за да не те подведа в грешна посока, потърси малко кое масло с какви характеристики е на студено и на топло. Поздрави

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Чета и по английски форуми, най-често срещам 5W-30 . Каризмата и нея я дават на 0W-30 или 5W-30. Мисълта ти е за 5W-40 ли?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

.... От няколко дни се сдобихме и с Пинин (освен Галанта) и предстои обслужване. Според аутодата маслото за умерен климат е 10W-40, но чета че е препоръчително 5-30. Кое от двете да сложа, защото откакто е каран в България (година и половина) му е сипвано само 10-40?

 

Здравей колега,

Аз мога да се произнеса по въпроса с маслата.

1) Азиатските двигатели (в това число и американските навсякъде по света) изискват на първо място маслото да има минималната нужна смазочна норма според американският стандарт API. Тя е API SG за бензиновите масови двигатели на Мицку (на този Pinin и на моя Space Star, на Carismа, Galant и др).

 

Ето как са се надграждали тези норми от тогава до днес:

API SG - бензинова защита преди и между 1988-1992г;

API SH - бензинова защита преди и между 1993-1996г;

API SJ - бензинова защита преди и между 1996-2000г;

API SL - бензинова защита преди и между 2001-2003г;

API SM - бензинова защита преди и между 2004-2010г;

API SN - бензинова защита преди и след 2011г до днес

 

В множество сервизни книжки и бюлетини издадени в последствие вече е допълнено (според законови изисквания), производителя (говорим за Европа) да даде аналог и кой от съответния американски по API кореспондира на европейският стандарт по ACEA Ax. Най-безопасният за твоя Pinin е ACEA A3 (масло с висок HTHS).

 

2) На второ място е вискозитетен клас, който производителя препоръчва (според температурата на околната среда).

 

Правилно подбраното двигателно масло трябва да отговаря и на 2-та критерия (някоя от смазочните норми в комбинация от вискозитетен клас). Но ако се спреш на SAE 5W-30 / 5W-40 масло е много вероятно то да има по-висока норма като API SN, или SM спрямо API SL която масовите SAE 10W-40 масла притежават (европейският стандарт може да е еднакъв - ACEA A3). Тогава везните натежават към първите 2 комбинации.

 

Какво трябва да знаеш ако се спреш на SAE 5W-30 масло? Не всички от SAE 5W-30 са подходящи или правилни за двигателя ти! Ще дам пример:

а) Правилно масло за Mitsubishi Pinin: SAE 5W-30 + API SN (или предходните SM, или API SL) + ACEA A3 (остави за момент другите стандарти които маслото може евентуално да има).

 

б) Тотално грешен вариант за Mitsubishi Pinin: SAE 5W-30 + ACEA C1 + WSS-M2C934-B, или SAE 5W-30 + ACEA C4 + RN0720 (остави за момент другите стандарти които маслото може евентуално да има).

 

в) Горещо препоръчвам да се избягва (не че е грешна) комбинация която да бъде SAE 5W-30 + API SN (или предходните SM, или SL) + ACEA A5 или ACEA A1 масло (остави за момент другите стандарти които маслото може евентуално да има).

 

г) Ако се спреш на SAE 5W-40 масло то комбинацията е автоматически правилна: SAE 5W-40 + API SN (или предходните SM, или SL) + ACEA A3 (остави за момент другите стандарти които маслото може евентуално да има).

 

д) Ако се спреш на SAE 10W-40 масло то комбинацията е автоматически правилна: SAE 10W-40 + API SM, или SL) + ACEA A3 (остави за момент другите стандарти които маслото може евентуално да има).

 

Лично аз ти препоръчвам да се спреш на масло от т.г

Поздрави

Редактирано от svetliof
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Системата не ми позволява вече да редактирам мнението си, затова добавям:

 

А това което трябва да се знае, особено ако ти е GDI е следното: През 2006г Mitsubishi за този двигател промениха препоръките си (поради ред причини) и изисквания и до ден днешен са:

API: SG + SAE 10W-30 , но аз независимо от това дали ти е GDI или не залагам за т.г

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Системата не ми позволява вече да редактирам мнението си, затова добавям:

 

А това което трябва да се знае, особено ако ти е GDI е следното: През 2006г Mitsubishi за този двигател промениха препоръките си (поради ред причини) и изисквания и до ден днешен са:

API: SG + SAE 10W-30 , но аз независимо от това дали ти е GDI или не залагам за т.г

 

1.8 GDi, да. Изрично го търсих такъв заради Супер селекта. Благодаря за подробния отговор!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Поставяне на бутона няма да работи при Пинин-а. Преди време Милен беше обяснил в енда тема, че това става само за Спейс Стар. Аз на Каризмата исках да си направя такъв, но уви. Обаче имаш чалъм за смяна на показанията без този бутон. Пъха се ключът (не се завърта), натиска се и се държи безцветното копче под дисплея на компютъра - (reset-а), докато държим копчето, завъртаме ключа, така че да светнат индикаторите по таблото (не се запалва автомобила), все още държейки натиснато безцветното копче, натискаме бутона в дясно - SET, с който се превключва между трите показания. Избраното ще седи така докато не се смени отново по тази процедура.

Редактирано от S.Iliev
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...