Премини към съдържание

наслагване на радиостанции


Препоръчано мнение

Колеги, много често радиото в града наслагва една върху друга станции и се получава много неприятно бучене!!!Някой има ли го този проблем или е от антената или настройките??Има ли начин да се изключи РДС системата,може би тогава ще изчезне смесването.Извинявам се предварително ,ако някъде сте дискутирали тази тема ,но аз не я намерих във форума!! :icon_crying:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колега, мисля че въобще не е от рдс-а, доколкото знам на него функцията му е да изписва радиостанциите с думи. Ако ги преплита ще да е от някое друго, но тъй като нямам нов лансер под ръка не мога да ти кажа нищо повече.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, много често радиото в града наслагва една върху друга станции и се получава много неприятно бучене!!!

 

Този ефект може да се получава, ако антената не е добре закрепена и се клати, може наистина в района да се получава наслагване на станциите. Може и двете да са на по-малко от 1MHz, а тунера да е нагласен на американския стандарт, там стъпката мисля че е 1MHz, при европейския е 0.5MHz. Виж дали показва честотата с една или с 2 цифри след точката.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Този ефект може да се получава, ако антената не е добре закрепена и се клати, може наистина в района да се получава наслагване на станциите. Може и двете да са на по-малко от 1MHz, а тунера да е нагласен на американския стандарт, там стъпката мисля че е 1MHz, при европейския е 0.5MHz. Виж дали показва честотата с една или с 2 цифри след точката.

На 0,5МHz са тунерите ни, а антената е идеално закрепена. Постоянно има райони кадето се преплитат станции на една и съща честота.

Това се получава, когато се натъкнеш на границата на честотен регион. Тогава на една и съща честота може да има 2 станции. Просто тунера си държи честотата на първата и хваща на същата честота друга - нова станция.

Това ми се случва често на морето и в Смолян.

На морето се преплитат българските с турските станции, а в Смолян с гръцките.

Не е от колата проблема. :good:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Просто тунера си държи честотата на първата и хваща на същата честота друга - нова станция.

 

Да от това става най-вече, ако явлението не е масово, но не пречи да са "забравили" да затегнат някое болтче на антената например.

 

От RDS настройките на тунера трябва да има опция за автоматично прехвърляне на алтернативната честота (AF), и като почне да пада сигнала или стават смущения я прехвърля автоматично. Най-вероятно опцията не е пусната. Ако е масово явление може и тунера да е дефектен.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

В района на телевизионната кула в София направо спират всички станции.

Има обаче едно явление, което се нарича интерференция. Това дава възможност на две станции в определени места, където интензивността на полетата е еднаква, след наслагване да се смесят и дори да се чуват и двете заедно на различна от носещите честоти на двете станции.

Същото явление може да доведе до изчезване на сигнала в определени места, които са близко до предавателя. Това се получава при наслагване на директния и отразения сигнал, който е с изместена на 180 градуса амплитуда.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Малии,интерфернции.амплитуди ....,ще карам на диск!!!Колеги аз съм прост потребител :icon_crying:

Да наистина много сложно стана :rolleyes:

За година и половина да съм го пускал това радио 3 пъти.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Малии,интерфернции.амплитуди ....,ще карам на диск!!!Колеги аз съм прост потребител :icon_crying:

Сложно е! И на мен ми е сложно двустранното счетоводство и много други неща, но какво да се прави като живеем в ХХІ век.

На дяда ми му е било лесно. Сутрин изкара кравите и вечерта ги прибира. А когато се е появило първото радио на село го е гледал с отворена уста.

 

Проблема идва от това, че не се спазват разрешените мощности, а се излъчва на максимална. Все пак по-голямата мощност осигурява повече слушатели на рекламите и от там повече приходи за медията. Нали от това се издържат медиите. Да не говоря, че с цел икономии, голяма част от предавателите излъчват освен основната и още поне 2 две честоти, които по принцип трябва да се изрязват от специални филтри, които естествено струват почти колкото предавателя. Това го знам от хората които са инсталирали над 50% от предавателите в страната.

В пограничните райони е още по-голям ужас. Особено сръбските радиостанции, а и телевизионните не се съобразяват с Европейското разпределение на честоти и мощности. Като тръгна за Белоградчик, особено в района след гр.Димово е ад в ефира. И с Румънските станции е същото. В района на Спанчевци и Вършец, които са в планината и дори мобилните телефони нямат стабилен обхват, се ловят само Румънски и Сръбски станции. Български само на средни и дълги вълни, ако ги има.

За Турция знам, че ако решите да пуснете радио с мощност 500 вата, държавата ти дава пари за два пъти по-мощен предавател, т.е. 1000 вата.

За да ви стане ясно какво правят 300 вата ще ви кажа, че едно от Видинските радиа, което излъчва с такава мощност, се приема до най-високата точка на пр.Петрохан. Това са около 150 км радиус на покритие, въпреки че атнената му се намира на най-високата сграда в града. Ако се качи на кулата в Белоградчик ще го слушат чак в Плевен, а София е на 50 км от сръбската граница.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ники, аз се шегувам естествено!!Смешното е че съм завършил счетоводство и контрол в УНСС.Поне се успокоих че няма проблем с тунера и явно проблемите са в честотите!!! :icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...