Премини към съдържание
Моля всички потребители да си сменят паролите поради спам във форума!

Прехвърляне на кола от баща на син (два различни града)


Препоръчано мнение

Привет колеги,

 

Сценарият е следния: По лична карта съм регистриран в община Бургас, а баща ми в общ. Пловдив. Когато закупихме Мицубишито го регистрирахме в Пловдив, на името на баща ми, тъй като го взехме от там а и решихме, че данъкът ще е по-евтин и застраховката също, ако е на негово име. Следователно колата има Пловдивски номера, както и в малкия и големия талон на колата е написано името на баща ми.

 

Целта ми е колата изцяло да се прехвърли на мое име; т.е в талоните и всички други документи да присъства моето име. Също така ще трябва да си направя нова застраховка на мое име.

 

Някой запознат ли е как трябва да се процедира в такъв случай? Ще трябва ли колата да се пре-регистрира в моята община (Бургас), за да мога да си направя застраховката? Също така по какъв начин мога да променя името на големия/малкия талон?

 

Благодаря предварително!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Процедурата е същата като все едно я купуваш от него. Прехвърля ти я нотариално, от там отиваш в КАТ Бургас - там ти издават нови талони и номера и това е.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Процедурата е същата като все едно я купуваш от него. Прехвърля ти я нотариално, от там отиваш в КАТ Бургас - там ти издават нови талони и номера и това е.

 

Ясно. След като вече имам нотариалния документ, като отида при КАТ за регистрацията, баща ми трябва ли да е с мен за разни подписи и прочие, или сам мога да го извърша? Знаеш ли горе-долу колко време ще отнеме самото издаване на талоните?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не, можеш сичко сам да свършиш. Само трябва да отидеш с колата там и да минеш през каналите. Ще ти сверят номера на рама, мотор и т.н. да видят дали всичко отговаря и ще ти дадат новите номера. За талоните зависи... Обикновено стават бързо. За около 2 часа би трябвало да приключиш с цялата процедура.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Също така ще трябва да си направя нова застраховка на мое име.

 

 

Колега, мисля че не е необходимо да правиш нови застраховки, ако не са изтекли - било то гражданска или каско.

Преди време прехвърляха едни служебни коли от друга фирма и само ходихме до застрахователя.

Там издават по един добавък (лист към полицата)с данните за новия собственик и новите номера на колата. В крайна сметка те са си взели премията и застраховката важи до съответната дата. Тук не е като в Англия застраховката да е поименна на водача, тук застраховките са за съответното МПС.

Редактирано от iskrenkrustev
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колега, мисля че не е необходимо да правиш нови застраховки, ако не са изтекли - било то гражданска или каско.

Преди време прехвърляха едни служебни коли от друга фирма и само ходихме до застрахователя.

Там издават по един добавък (лист към полицата)с данните за новия собственик и новите номера на колата. В крайна сметка те са си взели премията и застраховката важи до съответната дата. Тук не е като в Англия застраховката да е поименна на водача, тук застраховките са за съответното МПС.

 

Да, но предпочитам да се застраховам лично към колата, тъй като ще я докарвам до Англия и искам моето име да се вижда на документа, за да няма усложнения. :good:

 

Всъщност те всички тези документи ще са на Български, та надали ще могат да прочетат, но за всеки случай :D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

В такъв случай те разбирам :)

 

А ако не е тайна, колко време може да пребиваваш законно в Англия с автомобил с българска регистрация без да напускаш страната?

Редактирано от iskrenkrustev
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

В такъв случай те разбирам :)

 

А ако не е тайна, колко време може да пребиваваш законно в Англия с автомобил с българска регистрация без да напускаш страната?

 

Принципно с чужда регистрация можеш да държиш колата си до 6 месеца, а за да докажеш това ако те спрат от Полицията, можеш да покажеш кога последно си влязал в страната чрез билет от фери или влак.

 

Има едно изключение, обаче, главно за студенти или краткосрочна работа. Ако си текущ студент, можеш да си караш колата до завършване, без да трябва да я регистрираш там и да плащаш такса. Разбира се застраховката от БГ трябва да ти е активна.

 

Лично аз съм все още студент, и ще мога да си я докарам без да ми правят проблем. :icon_rock: :mitsu-smiley:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

А в общия случай (не си студент или друг привилегирован)? Отиваш стоиш 6 месеца, излиззш от страната и след време пак се връщаш за 6 месеца. Става ли или тези гляволъци не важат пред Англичаните?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

А в общия случай (не си студент или друг привилегирован)? Отиваш стоиш 6 месеца, излиззш от страната и след време пак се връщаш за 6 месеца. Става ли или тези гляволъци не важат пред Англичаните?

 

Мисля, че 'неофициално' можеш така да рестартираш престоя си за 6тте месеца. Стига да имаш валидно доказателство като билета. Имам познат, който пък знае няколко имигранти (Поляци, Унгарци и т.н), които си държат колите тук от няколко години и никой не им прави проблем. Като цяло не мисля, че пътната полиция се задълбочава толкова много, че да следи точно кога си влязъл и излязъл.

 

Малко си е на риск, ама ние в БГ сме си свикнали на такива рискове :icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...