Премини към съдържание

Паметници в България


Препоръчано мнение

...Иначе по темата, не е добре да се унищожават паметници, най-малкото имат някаква стойност като произведения на изкуството, а и все пак много години след построяването им са един вид отражение на времето, през което са строени.

Така е. Което всъщност е част от българската история, макар и най-омразната част за някои.

Явно за повечето колеги настоящият паметник, както и Мавзолея на Г.Д., нямат никаква стойност, понеже поводът за тяхното построяване е бил неоснован и абсурден. Което може и да е така. И си мислят, че заличавайки тези паметници (равносилно на заличаване на тази част от времето, понеже вече няма да го има спомена за него), ще направи битието им по-добро. Или поне ще намерят някаква утеха, че споменът за славното ни минало се завръща, или просто ще отдадат почетта си към отминалите поколения.

Но нищо такова няма да се случи. Защото един паметник е лицето на един спомен. Военният паметник няма да бъде същия, какъвто е бил преди (предполагам това ви е ясно), няма как да бъде пресъздаден същия. Дори няма да бъде на същото място. От друга страна, сегашният паметник ще остане в сърцата ни завинаги, и някой ден, когато вас по-възрастните няма да ви има, ние ще обясняваме на вашите деца как едно време едни "неразумни" люде събориха едно, за да направят на негово място друго, уж по-добро - разбирате ли аналогията? :). И така можем да си събаряме и да рушим до безкрай. Защото все сме обидени на тези преди нас, все тръгваме с патос и възвишени цели, а реално сме разцепени на две (за всичко)... както колегите го заявиха преди мен. Далеч съм от идеята да си отмъщавам, или да се правя на обиден. Аз отдавна съм проумял, че не мога да отстоявам позиция или защитавам творчество в подобно общество като нашето. Казах го и преди.

 

Рушенето на един паметник като обществено целенасочено деяние никога не съм го подкрепял, защото се предполага, че всеки паметник има някаква историческа и ест. стойност и е ценен за обществото. Пак казвам - не бих разрешил събарянето на военните стени по онова време (ако зависеше нещо от мен), но факт е, че тях ги няма, мен ме интересува да не руша сегашното, защото то има стойности, които аз уважавам.

 

И малко конкретни разсъждения (моля, не се чувствайте обременени, свободни сте да не се "намъквате" в тях):

Един паметник сам по себе си е нищо. Ако го няма пространството около него. Колкото по-голям по размери паметник, толкова повече пространство. Освен всичко, в стилистично отношение, паметника и пространството трябва да са единни. В този смисъл - за да бъде успешна възтановката на военните стени, тя се нуждае от пространство в същия арх. стил. За което сегашното пространство не отговаря. Т.е. на конкретното място е нужно цялостно преустройство, за да бъде единно и оценено подобаващо (не говоря от българите, защото на нас и крастава жаба да ни се покаже, ще я харесаме).

 

Забележете подхода и симетрията при стария паметник, пространството пред него и между стените... Къде ще се случи всичко това сега? Или... абе карай, може и да го няма, само стените да се направят и петохуя да се махне, пак се счита, че сме успели? 1:0 за домакините :D

В единия ъгъл на площада се веят волути и канелюри, в другия ъгъл (само на 100 метра) стои гордо модерния дизайн на НДК, а двата момента се свързват с ромбовидни дизайнерски подходи. Утопията на българското общество през 21 век и агонията на Западните критици :D

 

Специални и най-учтиви извинения поднасям към онези, които биха окачествили този пост като "дълъг и неразбран" ;)

Редактирано от Арх. Пътко
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление, историята е една от най-често използваните за манипулации наука (вече не знам дали може така да се нарече наука, защото повече се доближава до художествената литература) - масово се стъкмяват и преиначават факти за да е угодно на политиците в определени периоди от развитието на човечеството. Паметниците (защото от там тръгна темата) също са отражение на тази ситуация, строят се и се унищожават, измислят се истории и в един момент се оказва, че отразяват прекалено малко действителни събития. Иначе по темата, не е добре да се унищожават паметници, най-малкото имат някаква стойност като произведения на изкуството, а и все пак много години след построяването им са един вид отражение на времето през, което са строени.

 

Много добре написано ! :mitsu-smiley:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...