Премини към съдържание

За ДДС на автомобил от Германия...


Препоръчано мнение

Колеги, харесал съм един Outlander 2008г. с фабричен трети ред седалки (6+1) за ЕТ-то на майка ми, за превоз на гости на фирмата напред-назад из България (не че някога ще седят на този 3-и ред седалки, де...). Фирмата, разбира се, е регистрирана по ЗДДС. Колата се продава от немско юридическо лице - автосалон. Колата обаче е обявена с "MwSt. nicht ausweisbar" - т.е., че ДДС не можело да се приспадне. И вече тук не мога да разбера какво става - автосалонът не е посредник на физическо лице, т.е. продавач е юридическото лице, също регистрирано по немския ЗДДС и си издава надлежно фактури. Не е ползвано прилагане на ДДС върху маржа при този автомобил. Не виждам защо не искат да ми напишат фактура с нулева ставка на ДДС, а аз после да си ползвам данъчното облекчение в България, както си е по закон. С няколко думи - да не плащам никъде тези 19 или 20%. Длъжен ли е немският продавач да оформи фактура с приспадната стойност на ДДС, ако продажбата се извършва към регистрирана по ДДС Българска фирма (тъй като следва ДДС-то в този случай да се плати тук), както е при новите автомобили (за избягване на нашумялото преди т.нар. двойно облагане)? На едно място чета, че стоките втора употреба задължително им се начислява ДДС на мястото на покупката, а на друго - че продавачът трябва да начисли нулева ставка, ако стоката е предназначена за износ и се издава фактура на фирма, регистрирана в друга страна от ЕС.

Дилърът настоява да си платя цялата цена с 19% немско ДДС, което после да съм си приспаднал от немските данъчни. Виждам, че това възстановяване става през НАП. Въпросът е не си ли усложнявам прекалено много живота по този начин и има ли вариант немската държава да откаже да ми възстанови това ДДС, тъй като ще мога да предоставя документи само, че автомобилът е освободен от него в България, по закони за данъчни облекчения, които в Германия може би не важат? Или си имат някакви вътрешнообщности спогодби за подобни случаи? НАП, разбира се, не отговарят, а счетоводителката на фирмата не е съвсем наясно. Благодаря!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, харесал съм един Outlander 2008г. с фабричен трети ред седалки (6+1) за ЕТ-то на майка ми, за превоз на гости на фирмата напред-назад из България (не че някога ще седят на този 3-и ред седалки, де...). Фирмата, разбира се, е регистрирана по ЗДДС. Колата се продава от немско юридическо лице - автосалон. Колата обаче е обявена с "MwSt. nicht ausweisbar" - т.е., че ДДС не можело да се приспадне. И вече тук не мога да разбера какво става - автосалонът не е посредник на физическо лице, т.е. продавач е юридическото лице, също регистрирано по немския ЗДДС и си издава надлежно фактури. Не е ползвано прилагане на ДДС върху маржа при този автомобил. Не виждам защо не искат да ми напишат фактура с нулева ставка на ДДС, а аз после да си ползвам данъчното облекчение в България, както си е по закон. С няколко думи - да не плащам никъде тези 19 или 20%. Длъжен ли е немският продавач да оформи фактура с приспадната стойност на ДДС, ако продажбата се извършва към регистрирана по ДДС Българска фирма (тъй като следва ДДС-то в този случай да се плати тук), както е при новите автомобили (за избягване на нашумялото преди т.нар. двойно облагане)? На едно място чета, че стоките втора употреба задължително им се начислява ДДС на мястото на покупката, а на друго - че продавачът трябва да начисли нулева ставка, ако стоката е предназначена за износ и се издава фактура на фирма, регистрирана в друга страна от ЕС.

Дилърът настоява да си платя цялата цена с 19% немско ДДС, което после да съм си приспаднал от немските данъчни. Виждам, че това възстановяване става през НАП. Въпросът е не си ли усложнявам прекалено много живота по този начин и има ли вариант немската държава да откаже да ми възстанови това ДДС, тъй като ще мога да предоставя документи само, че автомобилът е освободен от него в България, по закони за данъчни облекчения, които в Германия може би не важат? Или си имат някакви вътрешнообщности спогодби за подобни случаи? НАП, разбира се, не отговарят, а счетоводителката на фирмата не е съвсем наясно. Благодаря!

 

Стандартна хипотеза, ако автомобилът не е нов.

1. Вътрешно общностна доставка - немският доставчик издава фактура със ставка нула ДДС. Българското юридическо лице самоначислява българския данък и го внася в бюджета, респ. ако автомобилът отговаря на условията, последващо се ползва данъчен кредит.

2. Ако немският доставчик се противи и упорства да издаде фактура без да начислява немския ДДС, няма много полезни ходове освен представянето на документ, издаден от НАП, че ЕТ е регистрирано по ДДС в България, тоест налице са основанията за прилагане на режима вътрешно-общностна доставка.

3. Ако немският доставчик начисли местното ДДС във фактурата, а българският самоначисли местния данък, освен че се получава двойно облагане, но и платения в Германия налог не подлежи на възстановяване, има редица такива решение на Съда на ЕС.

Нашумялото двойно облагане се отнася до нови автомобили - с пробег до 6000 км и до 6 месеца от производството/регистрацията им. И произлиза от упорството на немските доставчици да спазват както вътрешното им ДДС законодателство, но и ДДС директивата, срещу което обаче няма реални способи за противодействие.

Но принципът тук е за стандартни вътрешнообстностни доставки- придобивания, трябва ти фактура с нулево ДДС. Освен това лекият автомобил трябва да отговаря на условията на българския ЗДДС, за да възникне право на данъчен кредит. В този смисъл хитроумно и правилно е посочено предназначението му като за облагаеми доставки тук :)

Кога и какво си питал НАП, че те, разбира се, не отговарят? Счетоводителката нещо неподготвена ми звучи. Това са основни въпроси.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

НАП питах за възстановяването на ДДС-то - ако се платят в Германия тези 19% ставка дали след това ще мога да ги възстановя след като автомобилът може да ползва данъчен кредит тук и реално ДДС не се дължи. Предполагам, че процедурата освен тромава и сложна, най-вероятно ще е и неуспешна. Счетоводителката каза, че ще проучи цялостния въпрос, тъй като не била сигурна, но ще ходя при нея пак чак в петък...

Просто в Интернет има противоречиви информации относно темата, когато юридическо лице от една страна в ЕС, регистрирано по ЗДДС, купува автомобил втора употреба от друго юридическо лице в друга страна от ЕС, също регистирано по ЗДДС... случаите с покупка при частно лице от юридическо и частно от частно са ясни, но за предходното не мога да си намеря отговор...

Редактирано от Celeborn
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

НАП питах за възстановяването на ДДС-то - ако се платят в Германия тези 19% ставка дали след това ще мога да ги възстановя след като автомобилът може да ползва данъчен кредит тук и реално ДДС не се дължи. Предполагам, че процедурата освен тромава и сложна, най-вероятно ще е и неуспешна. Счетоводителката каза, че ще проучи цялостния въпрос, тъй като не била сигурна, но ще ходя при нея пак чак в петък...

Просто в Интернет има противоречиви информации относно темата, когато юридическо лице от една страна в ЕС, регистрирано по ЗДДС, купува автомобил втора употреба от друго юридическо лице в друга страна от ЕС, също регистирано по ЗДДС... случаите с покупка при частно лице от юридическо и частно от частно са ясни, но за предходното не мога да си намеря отговор...

 

Няма такъв случай, ДДС в България се дължи винаги. Ето резултати от търсачката на сайта на НАП по темата "ДДС автомобил". Описанието е за нови автомобили, но принципът е валиден и за употребявани. Брошурата обяснява вътрешнообщностните доставки, нулевата ставка и самоначисляването, което съм обяснил по-горе. Счетоводителката ти поне трябва да знае условията за ползване на данъчен кредит и факта, че не само броят на местата е важен.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...