Премини към съдържание
Моля всички потребители да си сменят паролите поради спам във форума!

двутактово масло към нафтата


Препоръчано мнение

здравейте, приятели ме посъветваха да добавям към нафтата двутактово масло, понеже нашата нафта била доста суха - 5 гр. на 1л. , какво ще ме посъветвате ?, да не направя някоя грешка , че като че ли последно вруме само ходя по белите

Редактирано от sveta
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

здравейте, приятели ме посъветваха да добавям към нафтата двутактово масло, понеже нашата нафта била доста суха - 5 гр. на 1л. , какво ще ме посъветвате ?, да не направя някоя грешка , че като че ли последно вруме само ходя по белите

Здравей,не знам за маслото мен ме посъветваха да слагам газ за горене,това било основната съставка на всичките добавки за гориво. :drive:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

здравейте, приятели ме посъветваха да добавям към нафтата двутактово масло, понеже нашата нафта била доста суха - 5 гр. на 1л. , какво ще ме посъветвате ?, да не направя някоя грешка , че като че ли последно вруме само ходя по белите

 

Когато се добавя 2Т масло в нафтата да смазва нужните ви компоненти трябва да се има в предвид следните фактори:

1. Добавя се екстра доза сяра.

2. А новото поколение дизелови двигатели са проектирани (или се предполага) да използват дизел евро 5, т.е. с минимално съдържание на сяра. Това води до негативни отношение към маслото, а именно:

3. Фактора TBN. Ако се използва Low SAPS масло, то ACEA 2012 регламентира ACEA Cx да имат минимум TBN между 6 и 8 (алкална защита от корозия). Т.е. вкарвайки екстра сяра, вие карате маслото да се бори с допълнителни вредни корозионни фактори и ако то е Low SAPS (или Mid SAPS) неговите свойства ще свършат по-бързо (по-малък TBN). Приема се че когато TBN падне наполовина, трябва да се смени маслото. С грижа към двигателя трябва да се сменя маслото на ДВГ по-често (заради горната особеност). Ако се използва конвенционална формула масло (не Low/Mid SAPS), то TBN е по-висок (над 10) и тогава маслото ще издържи малко повече като километри.

Решението: От най-високо ниво са ми казвали, че ако не може да се откажат потребителите от този (неправилен) навик, то трябва да се използва 2Т но с възможно, възможно най-малко съдържание на сяра, т.е. възможно най-скъпото и биоразградимо 2Т масло (например морско масло за 2Т джетове).

На служебните баничарки сме изпробвали 2Т масло в нафтата, е, нито са мъркали, нито са вървели по-добре. Или казано друго яче, нека експериментите да не бъдат върху последно поколение двигатели, а от некапризните дизели преди 2000г и надолу. Да не говорим че ако ДВГ е оборудван с DPF/FAP вкарването на екстра сяра, ще задръсти по-бързо филтъра (затова и там се използват масла с ниско съдържание на сулфатна пепел, фосфор и сяра...). Не съм механик или майстор но съм чувал че цялата горивна система е по-капризна на по-новото поколение дизели, като налягане и прочее).

Поздрави

Редактирано от svetliof
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

От много време чета по форумите за тази практика (както и за разни добавки за нафта/масло) и без да съм специалист по ДВГ, опитвам логически да достигна до някакъв отговор за себе си. Едни казват, че е супер, други енергично отричат. Но повечето са единодушни, че не е добре да се добавя 2Т масло при новите поколения дизели.

Накрая при мен победи здравия разум, консервативност, както и препоръката на всички производители на автомобили, да не се използват добавки.

Благодаря на svetliof за компетентното мнение, относно влиянието на 2Т маслото върху качествата на двигателното масло.

Аз лично ще се въздържам и в бъдеще от подобни практики :).

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...