Премини към съдържание

Показания на борд +газов инжекцион.


Препоръчано мнение

Здравейте колеги.Имам едно колебание дали да си сложа газов инжекцион на Старчето и как това се отразява на този двигател и на показанията на борд компютъра/

Колата е с навигация и по голям цветен дисплей от масовите които се ползват при тези коли ако това има значение нещо.

 

Благодаря.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги.Имам едно колебание дали да си сложа газов инжекцион на Старчето и как това се отразява на този двигател и на показанията на борд компютъра/

Колата е с навигация и по голям цветен дисплей от масовите които се ползват при тези коли ако това има значение нещо.

 

Благодаря.

 

Здравей колега.

Кратката версия е следната: Никой не се венчал за колата си и твоята със сигурност няма да бъде такава още 20 годинки. През останалото време което ще й се радваш обаче е добре да се калкулира колко пари ще дадеш за бензин, и колко ако имаш газ. Отговора е почти двойно надолу. Казано по друг начин един ГИ от 1000 лв се избива при пробег от около 10 000км. Страховете че газта скапвала двигателя нека ги оставим в миналото. С елементарни познания с какво двигателно масло да си, риска това да се случи докато колата е твоя е много минимален и не си струва изобщо да говорим за него...

Сега за показанията на бордовият компютър. Те са ориентировъчни. Защо? Да приемем че си с ГИ и той е настроен да прехвърля на газ при определени градуси - напр 30 или 40С. Двигателя се стартира винаги на бензин и докато достигне тази температура прехвърля на газ. Обаче в зависимост от сезона, това става по-бързо или по-бавно. Зимата на моя Мицку му трябват 1,5-2 км да превключи, докато лятото може и за 50 м да го направи. А през това време бордовият компютър си изчислява неговият среден разход, защото той не знае на какво караш. В момента моя компютър показва 7,2 среден, а реално с 20л газ (че и по-малко защото не я оставям да свърши) изминавам над 230 км. Да, в този интервал се кара сутрин и вечер малко на бензин, но да ти кажа чесно и 9 и 10 да ми гори на газ, при тези евтини горива, хич не правя сметка. Знам само че с 20 лв газ минавам мин, мин 200 км и това ми е достатъчно.

Правилната формула за определяне колко пари ти излизат 100 км е следната: Сумата на дадени пари (за бензин+газ за периода) х 100 / изминатите километри. Защото няма как да кажеш (освен ако не е върло лято и да си превключва почти веднага на газ и бензина да го елиминираш) колко ти гори на газ и колко на бензин (при положение че караш и на 2-те).

Имам приятели дето докато сме на кафе зачопкваме тази тема. Някои от тях са привърженици само на единия вид гориво, други като мен смятат че "когато и да сложиш газ все си закъснял". Всяка гледна точка си има + и -, но факт е че дори и с моето малко каране от 5000-6000км/1г "избих" ГИ за 2г и това за градско, където знаеш че гори повечко. Друг факт е че миналата есен Пловдив-София магистрално каране 300км (и в градовете на влизане-излизане) съм давал по 25 лв за газ (бензина казах го преневбрегвам). Ако бях на бензин с по-малко от 45 лв нямаше да се оправя. Сега и един приятел върл привърженик на бензина но с германска кола също възнамерява да слага газ. Споделя че с 20 лв минава градско не повече от 80 км. Къде са 80 км. къде са 200?.. Хайде Мицку е по-икономичен, знам го защото преди да имам ГИ съм му слагал бензин, излизал съм нарочно на магистралата да свърши. Едно време с цял резервоар (резервата не я броя) или 50л съм минавал до 650 км. Срамота е че не зная към днешен момент колко струва бензина, но да речем че е 2,20 лв/л, или за този пробег сумата е 110 лв. Сега за същите километри ако карам на газ ще дам към 65 лв. Друго е да остава някой лев за нещо друго, нали?

Поздрави

Редактирано от svetliof
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравей.Много ти благодаря за бързия и изчерпателен отговор.Съгласен съм на 100% с теб.Принципно ми е ясно,че с правилното масло няма смисъл да се коментира евентуален проблем с двигателя.По скоро ме интересуваше какво ще се случи с самите показания от борд компютъра в смисъл,дали когато карам на газ ще показва нещо въобще и до колко то ще е вярно.Той ми показва средна скорост след това среден разход и след това оставащо гориво в резервоара което предполагам пак ще си го показва вярно,няма как да ми показва колко газ имам.

 

Поздрави.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравей.Много ти благодаря за бързия и изчерпателен отговор.Съгласен съм на 100% с теб.Принципно ми е ясно,че с правилното масло няма смисъл да се коментира евентуален проблем с двигателя.По скоро ме интересуваше какво ще се случи с самите показания от борд компютъра в смисъл,дали когато карам на газ ще показва нещо въобще и до колко то ще е вярно.Той ми показва средна скорост след това среден разход и след това оставащо гориво в резервоара което предполагам пак ще си го показва вярно,няма как да ми показва колко газ имам.

Поздрави.

 

Здравей колега. Убеден съм, че ако сложиш газ, ентусиазмът ти да засичаш колко гори и какво показва компютъра ще се ограничи до 3-4 месеца максимум. След това се "пускаш по течението" и изобщо не обръщаш внимание. Но да проиграем интересуващите те въпроси:

 

1) ...какво ще се случи с самите показания от борд компютъра в смисъл,дали когато карам на газ ще показва нещо въобще и до колко то ще е вярно.

-->Дисплея винаги показва някакъв среден разход, навярно на база изминати километри. За да ги има трябва да има и гориво. Но те (показанията) не са реални в никакъв случай, те са нещо средно. Така например зимата средният разход по борд.компютър (след зануляване) ми заковаваше на 9,5. Сега (пролетта) ми клони към 7,2

 

2) и след това оставащо гориво в резервоара което предполагам пак ще си го показва вярно,няма как да ми показва колко газ имам.

--> Индикацията колко гориво (газ) имаш и колко километри можеш да минеш са 3:

а)Квадратното буточне в купето със светлината индикация от 4 лампички. Това пък е съвсем ала-бала. Онзи ден засичах кога изгасна първата светлинка - на 120 км градски пробег. Втората и третата ги забравих. Забелязах четвъртата (последна) кога светна (към 180 км), а към 200 км почна на мига. От момента на мигането си знам че имам някакви 30 км приблизителни до съвсем свършването на бутилката. Хубаво, ние си говорим за пробег, но дори и сега пролетта понякога карам сутрин 1-1,5 км на бензин преди да превключи.

 

б) В багажното отделение индикацията със стрелка в самата газова бутилка. Тя нали се пълни на 80 % и при мен на full пълна е на границата с този червен сектор. Понякога като си отворя багажника и видя до къде е поплавъка знам колко още километра на газ мога.

 

в) За да имаш яснота стъпвайки на а) и б) трябва да си проиграл с пълна бутилка колко те изкарва. Т.е. мозъка ти замества бордовият компютър ;)

 

Къде остава бордовият компютър? Той остава в тъча. Отдавна спрях да пиша и в екселски таблици, колко зареждам, колко минавам. Това което трябва да знаеш е, че върлата зима колала (поне моя Мицку) гълта много бензин. Даже бях пуснал тема "Карам на газ, а бензина свършва". Направих си експеримент. На 01.01.2012 заредих до горе бензин (55л), заредих и газ. Карах така Януари, Февруари и Март като само съм зареждал газ. На 31.Март 2012 ми свтна лампата за бензина. Напълних го пак до горе и влезнаха 51литра. Следователно в студени месеци средно си лапа 17л бензин в сутришният и вечерният курс.

Поздрави

Редактирано от svetliof
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравей

Ясно значи все пак борда ще показва някакви показания въпреки ,че карам на газ пък колко са верни там е друг въпрос.

Ще го слагаме няма как то е Италианско газово устройство към 1200 лв беше сложихме го преди две години,но колата на която беше пукна главата тези дни и ще се бракува та ще го прехвърлим на Мицу газовото иначе знам и аз как се усеща разликата в смисъл тази кола с газовото е на брат ми ,но съм ,я карал и аз доста като цяло и разликата е двойна.

Благодаря ти колега.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравей

Ясно значи все пак борда ще показва някакви показания въпреки ,че карам на газ пък колко са верни там е друг въпрос.

Ще го слагаме няма как то е Италианско газово устройство към 1200 лв беше сложихме го преди две години,но колата на която беше пукна главата тези дни и ще се бракува та ще го прехвърлим на Мицу газовото иначе знам и аз как се усеща разликата в смисъл тази кола с газовото е на брат ми ,но съм ,я карал и аз доста като цяло и разликата е двойна.

Благодаря ти колега.

 

Здравей!Като караш на газ,към показанията на дисплея прибавяш едни теоретични 10-15% и имаш представа какъв е разходът.Като изразходиш 3-4 бутилки газ.ще добиеш представа какво се случва.Компютърът ще показва среден разход и скорост,оставащите км до зареждане не се гледа ,гледай показанието на бензиномера.Моят ГИ е с показания с диоди в купето,та имам представа от количество.Но с времето ще си направиш усет за разход,км,...Успех!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...