Премини към съдържание

Адвокат


Препоръчано мнение

Здравейте колеги, интересува ме дали някой от вас е адвокат.Имам няколко въпроса, които страшно много ме интересуват вече.

1.Дело за какво мога да повдигна с/у работодател - причина отказва ми полагащите ми се по КТ почивни дни за месеца.

2.Не ми е пусната заповед за извънреден труд ( в България извънредния труд е незаконен с малки изключения )

 

Благодаря за отделеното време и внимание.

 

П.П. Ако има адвокат моля да ми отговори на ЛС или тук в темата.

Редактирано от TASSO
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги, интересува ме дали някой от вас е адвокат.Имам няколко въпроса, които страшно много ме интересуват вече.

1.Дело за какво мога да повдигна с/у работодател - причина отказва ми полагащите ми се по КТ почивни дни за месеца.

2.Не ми е писната заповед за извънреден труд ( в България извънредния труд е незаконен с малки изключения )

 

Благодаря за отделеното време и внимание.

 

П.П. Ако има адвокат моля да ми отговори на ЛС или тук в темата.

 

ПО 1 ме интересува: "причина отказва ми полагащите ми се по КТ почивни дни за месеца. - Това в смисъл кара те да работиш 7 дни в седмицата ли?

 

Чл. 136. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Работната седмица е петдневна с нормална продължителност на седмичното работно време до 40 часа.

 

Чл. 153. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) При петдневна работна седмица работникът или служителят има право на седмична почивка в размер на два последователни дни, от които единият е по начало в неделя. В тези случаи на работника или служителя се осигурява най-малко 48 часа непрекъсната седмична почивка.

 

 

 

2. Има изключения:

 

Допустимост по изключение

Чл. 144. Извънреден труд се допуска по изключение само в следните случаи:

1. за извършване на работа във връзка с отбраната на страната;

2. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 19 от 2005 г., доп. - ДВ, бр. 102 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 35 от 2009 г., в сила от 12.05.2009 г.) за предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от бедствия;

3. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) за извършване на неотложни обществено необходими работи по възстановяване на водоснабдяването, електроснабдяването, отоплението, канализацията, транспорта и съобщителните връзки и оказване на медицинска помощ;

4. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) за извършване на аварийно-възстановителни работи и поправки в работните помещения, на машини или на други съоръжения;

5. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) за довършване на започната работа, която не може да бъде извършена през редовното работно време;

6. (нова - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) за извършване на усилена сезонна работа.

 

 

 

По принцип да вземаш съвети по интернет е нож с две остриета, трябва най-добре да отидеш при някой колега да си заплатиш една устна консултация, да се анализират документите, да се реши какви възможности имаш.

Редактирано от srusev
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Имаш ли валиден трудов договор и ако да, какво е уговорено в него за отпуска и работата в почивни и празнични дни или извънредно.

Имаш ли заповед или друг писмен документ, по силата на който ти е възложена работа в почивни, празнични дни или извънредно?

 

Мога да ти препоръчам адвокат, специализиран в трудово право, респ. мога да ти пратя неговите контакти, но се съмнявам, че ще окаже консултацията безвъзмезно.

 

 

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Кодексът е и така, и така. Положеният извънреден труд може да бъде компенсиран и със заплащане, и чрез компенсация. Но няма как да работиш без почивен ден.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Кодексът е и така, и така. Положеният извънреден труд може да бъде компенсиран и със заплащане, и чрез компенсация. Но няма как да работиш без почивен ден.

 

На някои места е и с допълнителен брой почивни дни на година.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Кодексът е и така, и така. Положеният извънреден труд може да бъде компенсиран и със заплащане, и чрез компенсация. Но няма как да работиш без почивен ден.

 

 

Има си точни отговори на тези въпроси, но колегата писа два реда и изчезна. Повечето въпроси зависят от много факти, които няма как да гадаем. Колегата ако даде повече информация мога да го насоча, къде, как, защо....

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...