Премини към съдържание
Моля всички потребители да си сменят паролите поради спам във форума!

Въпрос към колегите, живеещи/живели в UK


Препоръчано мнение

Относно винетките.

Има ли нещо вярно в твърдението, което ми се мярна днес (може би във форума), че в UK винетките не се лепят по стъклата на колите, а се поставят в джобче, залепено на стъклото. Идеята е, че можеш да имаш няколко коли, но не можеш да караш повече от една едновременно.

Колко струва годишната винетка и за кои пътища е задължителна.

 

Относно застраховките (гражданска отговорност)

Гражданската отговорност за колата ли се прави, или за водача? Струва ми се по-логично да се прави за шофьора, доколкото се искат данни за възраст, опит, глоби и т.н.

И в двата случая, колко струва т.н. ГО за среден клас кола, напримет Carisma, или Galant?

 

Предварително благодаря за информацията!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично не съм живял,но знам няколко работи относно ГО в УК.

1.Колите са систематизирани в няколко групи,от които зависи цената на застраховката.

2.Зависи и това опита на водача-дали е млад шофьор или с опит;също и от това дали работи или е студент,дали живее или не с родителите си,дали колата е лично негова или на родителите му(за студенти и млади водачи);имал ли е произшествия...

По спомен застраховки,възоснова на по-горните показатели са стигали цифри от порядъка на 7000-8000 паунда,за кола от горе-долу среден клас.

Пак казвам,че това е по спомен...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

възоснова на по-горните показатели са стигали цифри от порядъка на 7000-8000 паунда

Бре колега,не са ли много за застраховка,все пак няма да си купуваш кола я.Ако нещо не си згрешил,щото 7000 паунда не са ли към 15000 евро?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Относно винетките.

Има ли нещо вярно в твърдението, което ми се мярна днес (може би във форума), че в UK винетките не се лепят по стъклата на колите, а се поставят в джобче, залепено на стъклото. Идеята е, че можеш да имаш няколко коли, но не можеш да караш повече от една едновременно.

Колко струва годишната винетка и за кои пътища е задължителна.

 

Относно застраховките (гражданска отговорност)

Гражданската отговорност за колата ли се прави, или за водача? Струва ми се по-логично да се прави за шофьора, доколкото се искат данни за възраст, опит, глоби и т.н.

И в двата случая, колко струва т.н. ГО за среден клас кола, напримет Carisma, или Galant?

 

Предварително благодаря за информацията!

 

 

Бре колега,не са ли много за застраховка,все пак няма да си купуваш кола я.Ако нещо не си згрешил,щото 7000 паунда не са ли към 15000 евро?

 

 

Отговор на първият въпрос.

Имам роднини в Гърция и там е така с джопче и се мести от кола на кола.

 

Отговор на втори въпрос.

ГО за моята каризма 1,9дид 103коня, без отстъпки 187лв.с отстъпките е 137лв. а те са: Отивате до КАТ да си извадите ЗЛАТЕН талон който струва 1,5лв.(Дава се,ако нямяте нито едно наказание в срок от 6 години от последното наказание или от издаването му.) Или служебна бележка от КАТ ,че нямате проишествие в последствие на алкохол. Може да имате фишове или актове. Важното е да неса от алкохол. :drinks:

 

Носите тези док. на застрахователя и той ви прави отстъпката(отстъпката НЕ важи за разсрочено плащане) Успех! :first:

 

Отговор на трети въпрос.

В Гърция когато отивате да си регестрирате новият(втора употреба)автомобил ,номерата ще ви струват 50% от сумата на автомобилът ви, затова колега не се учудвам за тези високи суми. Ако ви прави впечатление, в Гърция се карат по-малки автомобили поради тази пречина.

Редактирано от Ивайло Каризмата
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

[quote name='Ивайло Каризмата' timestamp='1296662287' post='2043

 

Отговор на трети въпрос.

В Гърция когато отивате да си регестрирате новият(втора употреба)автомобил ,номерата ще ви струват 50% от сумата на автомобилът ви, затова колега не се учудвам за тези високи суми. Ако ви прави впечатление, в Гърция се карат по-малки автомобили поради тази пречина.

Е да де колега,тази висока такса във византииско да я приемем че е едократна,като нашата еко такса.Ма такива безумни суми всяка година за застраховка???? Не ми се струва реално,колкото и да е висок стандарта на запад.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не е до стандарт,колега....За УК рискови групи се чарджат яко...... На острова има 20 групи,в които са разпределени автомобилите,като в най-ниската - (1) влизат автомобили като Шевролет Спарк и други такива мъници с по 1,0L моторетки,а в най-високата- (20) влизат Лансър Еволюшън и други подобни... Мицубиши Каризма 1,6 влиза в група (8) ,а Грандис- (13).

 

Insurance group list UK

Редактирано от nookie666
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не е до стандарт,колега....За УК рискови групи се чарджат яко...... На острова има 20 групи,в които са разпределени автомобилите,като в най-ниската - (1) влизат автомобили като Шевролет Спарк и други такива мъници с по 1,0L моторетки,а в най-високата- (20) влизат Лансър Еволюшън и други подобни... Мицубиши Каризма 1,6 влиза в група (8) ,а Грандис- (13).

 

Insurance group list UK

Точно така е............

Винетката там седи в джоб и можеш да си я местиш от кола на кола ..........може би само в БГ ти дерат кожата с винетките, но пък в края на краищата миналата година от винетки са събрани 190 млн. лв. а само за София трябват 600 млн. лв. да се преасфалтира ........наясно съм с това ,че парите от винетки влизат не в общинския бюджет ,а в републиканския , но го давам като сравнение .........

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Винетката там седи в джоб и можеш да си я местиш от кола на кола...
Винетката (тук й викат Road Tax Disc) стои в джобче, но не може да се мести от кола на кола, защото на нея е написан регистрационния номер на колата за която е издадена. Цената на пътния данък зависи от замърсяването което автомобила причинява - Цък

http://cdn.mos.bikeradar.com/images/news/2009/11/17/1258465361594-wi7m5vg0sdy1-500-90-500-70.jpg

Относно застраховките - Гражданска Отговорност (тук й викат Third Party) се прави за водача и автомобила, т.е. премията зависи от опита, възрастта, професията, пола и т.н. на водача и от мощността, марката, възрастта и екипировката на автомобила. Обикновено Third Party се комбинира с Fire and Theft - против кражба и пожар и цените са от порядъка на 200-250 паунда за Галант 6-так в Англия. В Шотландия цените са малко по-ниски.

Аз плащам за пътен данък около 210 паунда и застраховка (пълно каско (Fully Comprehensive) + втори шофьор) около 380 за Х3 2.0 дизел и около 220 и 340 съответно за А4 1.8Т бензин.

P.S. Fully Comprehensive обикновено има клауза за управляване на друг автомобил със съгласието на собственика му, като застраховката се снижава до Third Party Fire and Theft

P.S.2 Струва си да добавя, че дали един автомобил е таксуван (има такс диск) не се съди по наличието на книжното дискче в джобчето, а има глобална система, която води на отчет таксуването и полицията следи за това с камери със разпознаване на номерата. :D

Редактирано от Къната
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Винетката (тук й викат Road Tax Disc) стои в джобче, но не може да се мести от кола на кола, защото на нея е написан регистрационния номер на колата за която е издадена.

Абе можеше бре........... :icon_blush: поне до преди 8 години........ :icon_blush:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

.....

P.S.2 Струва си да добавя, че дали един автомобил е таксуван (има такс диск) не се съди по наличието на книжното дискче в джобчето, а има глобална система, която води на отчет таксуването и полицията следи за това с камери със разпознаване на номерата. :D

 

Е те такава система е истината, само дето не се знае дали ще заработи скоро и при нас. Като се купува застраховка или винетка и всички дивотии се завеждат в персоналното досие в системата на КАТ. После при проверка всеки проверяващ черпи информация от там чрез локалния си комп /дали има платено и какво точно/ и не се заяждат защо не си носиш гражданската или не ти е лепната винетката на джама.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Абе можеше бре........... :icon_blush: поне до преди 8 години........ :icon_blush:
В UK съм повече от 10г. Никога през този период не е можело легално. За някои хитреци сигурно и сега 'може'...
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Добре де! Аз ли съм тъп, та не разбирам! Вместо да харчат луди пари за послушване на хората, толкова ли е трудно да направят електронни досиета на колите? И като си платиш да караш извън града (еквивалент на винетка) да се записва, че си платил в електронното досие. И като си платиш данък МПС- също. Като си платиш ГО- нов запис в досието.

После ченгето като въведе номера да види собственик, платени такси, данъци, застраховки и пр. Не повече от 6-7 реда, че повече инфо ще ги затрудни :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Добре де! Аз ли съм тъп, та не разбирам! Вместо да харчат луди пари за послушване на хората, толкова ли е трудно да направят електронни досиета на колите?
Всичко опира до пари. Досиетата не е трудно да се направят - все ще се намери фирма дето да напише програмата за базата данни и прибере парите. Проблема е с контрола - ако е автоматичен, трябва да има система за 'разпознаване' на номерата, което автоматично означава че номерата трябва да са на единен принцип за да подлежат на разпознаване, т.е. пари налети в нова промяна на номерата. И второ, ако контролът не е автоматичен, персоналт, който ще прави ръчното въвеждане и проверка, трябва да има компютърна грамотност - т.е. квалификация, пари и т.н.
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...