Премини към съдържание

Застраховки и данъци-какво се случва при дерегистрация на МПС?


Препоръчано мнение

Колеги, някой знае ли какво се случва с платените застраховки- Каско и Гражданска, както и с платения пътен данък, ако някой реши да дерегистрира колата си в КАТ, например през април?

Задавам този въпрос не случайно... В началото на март тази година дъщеря ми (някои от вас я познават-бяхме заедно при децата в Стара Загора преди Коледа) и приятелят й, си купиха нова кола. Старата беше за бракуване и те съответно я дерегистрираха.

 

Сега следва интересната част: след около 10-14 календарни дни, по сметката на младежа са се получили преводи от:

- данъчната служба

- застрахователната компания,

 

с които им връщат разликата от платения данък и застрахователната премия от датата на дерегистрация, до края на годината. При това без да подават каквито и да е молби, уведомления, да се редят по опашки и пр. и пр. Струва ми се логично и справедливо.

 

Интересно как стои въпросът у нас. Моля колегите, които се занимават със застраховане и тези, които имат опит с НАП да споделят информация, която може да бъде полезна на някой от нас. Времената са достатъчно трудни, за да се опрощават пари за един комплект гуми :) както на застрахователите, така и на НАП.

 

P.S. Роско ми обърна внимание, че съм пропуснал да напиша, че става въпрос за Германия/Мюнхен.

Редактирано от tmintov
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, някой знае ли какво се случва с платените застраховки- Каско и Гражданска, както и с платения пътен данък, ако някой реши да дерегистрира колата си в КАТ, например през април?

Задавам този въпрос не случайно... В началото на март тази година дъщеря ми (някои от вас я познават-бяхме заедно при децата в Стара Загора преди Коледа) и приятелят й, си купиха нова кола. Старата беше за бракуване и те съответно я дерегистрираха.

 

Сега следва интересната част: след около 10-14 календарни дни, по сметката на младежа са се получили преводи от:

- данъчната служба

- застрахователната компания,

 

с които им връщат разликата от платения данък и застрахователната премия от датата на дерегистрация, до края на годината. При това без да подават каквито и да е молби, уведомления, да се редят по опашки и пр. и пр. Струва ми се логично и справедливо.

 

Интересно как стои въпросът у нас. Моля колегите, които се занимават със застраховане и тези, които имат опит с НАП да споделят информация, която може да бъде полезна на някой от нас. Времената са достатъчно трудни, за да се опрощават пари за един комплект гуми :) както на застрахователите, така и на НАП.

 

Ти кога ще се научиш, че местните данъци и такси не са работа на НАП от 5 години. И точно по тази причина гледайте какви сеири стават с данък "сгради" и таксата за битови отпадъци. Иначе да, ако данъкът е бил платен за цялата година, а колата е свалена от отчет в КАТ и предадена за разкомплектоване, данъкът подлежи на възстановяване от общинската администрация по месторегистрация.

 

Мотиви за това

Закон за местните данъци и такси

Чл. 58. (1) Освобождават се от данък превозните средства на:1. (изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г.) държавните и общинските органи и организации на бюджетна издръжка, които са със специален режим на движение, както и линейки и пожарни на други лица;2. дипломатическите представителства и консулства при условията на взаимност;3. Българският Червен кръст, когато се използват за целите на организацията;4. (изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) лекият автомобил - собственост на лице с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто, с обем на двигателя до 2000 куб. см и с мощност до 117,64 kW.(2) (Отм. - ДВ, бр. 109 от 2001 г., в сила от 01.01.2002 г.)(3) При прехвърляне на собствеността на превозното средство новият собственик не заплаща данъка, ако предишният собственик го е платил за времето до края на календарната година.(4) (Нова - ДВ, бр. 45 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) За превозните средства, на които е прекратена регистрацията, данък не се дължи от месеца, следващ месеца на прекратяване на регистрацията за движение. За излезлите от употреба моторни превозни средства, за които в нормативен акт е предвидено задължение за предаване за разкомплектуване, данък не се дължи след прекратяване на регистрацията им за движение и представяне на удостоверение за предаване за разкомплектуване.

За каското не мога да отговоря, но имам чувството, че са по-неприятни пичове от общинските данъчни власти...

 

ПП. Мале, замислял ли си колко си стар, щом дъщеря ти и приятеля и си купуват кола...

Редактирано от SLX
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Адаш, и нас това ни чака..... Моите каки са на 12, мен по-скоро.... след 6-8-10 годинки - само да сме живи и здрави

 

Тишо, да беше написал, че става въпрос за Германия, че повечето не знаят и има да се чудят дали не си се побъркал.....

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

ПП. Мале, замислял ли си колко си стар, щом дъщеря ти и приятеля и си купуват кола...

От една страна си прав донякъде, а от друга, днешните млади започнаха по-рано да си купуват коли :):)

Прав си разбира се и за местните данъци и такси, но на мен всички, които ми бъркат в джоба са ми еднакви :):), т.е те са от едната страна, а аз от другата. Антагонистично противоречие, един вид. Диалектика, к'во да праИш :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...