Премини към съдържание

ivd

Потребител
  • От него общо

    390
  • Регистрация

  • Беше тук

Мнения публикувани от ivd

  1. Да се включа и аз с едно питане по темата - Къде мога да си намеря винтче за дистанционното или цялата "кутийка" на дистанционното ? Моето се разви и загуби ....сега си отварям с ключа ....и е леко досадно, особено зимата :(

  2. Не знам какво толкова го умувате ....шлици на торк конвертора - доста народ минахме по този път. А ако си мислите , че при другите марки това "няма чупене" - грешите. Само за пример - 13 годишно БМВ 7-ма серия претърпя 4 ремонта на авт. ск. кутия ...човека все още си кара колата и се кефи. Като говорим за ремонти и цифри - проверете колко струва смяна на съединител на една дизелова Мазда 6 и на колко км се прави и ще ви олекне ....подобни примери колкото иска човек ....

    Извода : Всяка кола си има слабости и торка е една от тях за Галанта.

     

    EDIT : При мен ремонта излезе 1600 лв с все някой допълнителни части и новото масло.

  3. Ейй,какво се случва с тез типтроници?Много взеха да"изпаткват"нещо... :icon_blush:

     

    Не са типтрониците .....просто някое жълто момче с големи диоптри е преписал на изпита по Материалознание (сигурно и на Механика) и за жалост после е участвал в разработката на въпросния торк.....Така като се замисля сигурно е бил тоя дето е смятал и спирачните дискове ;)

     

     

    EDIT : Колега MitsuV6 - добре дошъл в клуба на торк-жертвите. Не е успокоение , ама поне знай , че не си единствения и че правене има. Не е евтино , но се прави и колата си върви безпроблемно след това.

  4. Малееее, то цялата менделеева таблица трябва да слагаш по отделно в таз нафта бре......... :icon_doh: Дайте да си носим в една тубичка химико-петролния букет в багажника ,че като ходим да сипваме нафта да слагаме от букета та да не ни замръзва нафтата............ :haha:

    Дизел - кво да се прави.......... :D :P :tooth:

     

    Тихо , че са ще избухне "война на световете" ......нафта vs. бензин :icon_n_blowup: :icon_n_giljotiini: :tooth:

  5. Е, то може да има инжектори и по 300 лв...

    Газаджиите ми обясниха, че има 2 вида инжектори - такива, които се сменят поотделно (като в моя случай), и такива, които са монтирани заедно четирите и струват към 300 лв комплекта. На моята уредба инжекторите са от първия вид и газаджията ми каза, че струват 35 лв/бр. Това бил по-добрият вариант, защото ако изгори или се зацапа инжектора и се наложи смяна - можеш да смениш само един, а не всичките.

    Е, колега, 150 лв за инжектор не е разумно да се твърди! Това прави 900 лв само за инжектори (говорим за шестака) - то не остана за другите работи и монтажа пара!

    Пешо, бензиновите дюзи я се запушат - я не. Моите едва сега в студа започнаха да правят малко въртели и ги пробвам първо с добавка за бензина. Ако не стане - ще се свалят и чистят. И това е за повече от две години и мноооого километри. Отделно - те и като караш на бензин може да се запушат. Не е толкова страшно. А и чистенето им не струва милиони - питах в Търново, струва 10 лв на дюза....

     

    Не се твърди - просто толкова струват инжекторите , за които колегата попита , а именно KEIHIN и BRC. Затова и цената на ГИ за шестак с такива инжектори е толкова висока. Колкото до принципа - 2 рейки х 3 инжектора , което автоматично означава , че всеки може да се сменя отделно , както и дюзата под него.

    Съвсем друг е въпроса дали има нужда човек да слага такива инжектори. Наистина KEIHIN се водят много добри - по документация им дават около 300 милиона цикъла живот, което ако хване да се сметне са толкова километри, че на 10-12 годишна кола със сигурност няма да бъдат навъртяни. Сигурно имат и други достойнства, има и други марки инжектори в крайна сметка. Въпрос на личен избор - аз примерно сега , ако избирам , бих си сложил LPI, но...това е друг въпрос :)

  6. Не са много скъпи инжекторите. Моите са 35 лв бройката. Бутилката можеш да я ползваш, добре е да и направиш един преглед. Не съм сигурен, че го правят с рентген, разправяха ми, че ги пълнят с течност и надуват. Ама може и да са въвели нещо още, не съм запознат.

    ГИ е основно: компютър, изпарител, инжектори и разни датчици. Това е. Според мен компа вдига цената. Но пък веднъж настроен - край! вече 2 1/2 години и 80 000 км - не е мръднало нищо. Сменил съм един филтър, една жичка се беше скъсала и ми се скапа датчика за налягането на газта и прехвърляше на бензин без видима причина. Изключих го (иначе е 70 лв) и си сменям сега ръчно. Това са проблемите, които ми е създала газовата.

    Свещи си сменям по предписание, най-големите проблеми, произлезли от газта са изгнилите гърнета от конденза. Ама и колата е на 17 години, все пак, не е първа младост

    Още нещо - мощността няма разлика с тази на бензин. Или поне не може да се усети осезаемо. При метана не е така. Разходът с ГИ е мах 10% по-висок от този на бензин.

     

    Тия инжектори по 35 лв - за газови или бензинови говорим ? Защото един инжектор BRC е 120 лв някъде , а KEIHIN - от 150 нагоре (може и да не са съвсем точно, но това е порядъка) . Колкото де бензиновите за Галанта , Пламен ми спомена такова число , че ми омекнаха крачетата .....

     

    EDIT: По въпроса кое е най-скъпо в един ГИ - инжектори, електроника (някъде около 300-350 лв е май) и нататък...

    По въпроса за метана - в една бутилка 60-70 кг едва ли ще съберат повече от 10 кг метан, т.е не метана тежи , а бутилките :)

    За чистенето на дюзите - чистене е ремонта , за който говорех , въпросът е - когато не помогне чистенето с ултразвук? - искрено се надявам да не разбирам какво следва тогава :)

  7. Съгласих се напълно с теб. Прав си за всичко. Ако караш колата от време на време на бензин няма ли да избегна запушването на инжекторите, пък и все пак най-малкото тя пали на бензин и работи от време на време ?

     

    Ами газаджиите така казват, но първите 5-10 минути не са достатъчни. Аз лично на всеки два месеца изпуквам по 1 резервоар бензин с добавка за почистване на инжектори. За сега се държат . До кога ? - не знам :)

  8. За амортисьорите - без да карам на метан , задните амортесьори заминаха за 2.5 години. Не са KYB (за съжаление нямаше когато ги сменях) , но с метанеца ще имаш ядове каквито и да сложиш. Да не говорим за пружините , че там боли наистина много....

     

    За газта/метана - за този пробег - грубо 15000 км годишно (с разходките), метана е меко казано безсмислен. Инвестициите ще се възвърнат след твърде много време/километри. Наистина има смисъл, но за такси или комерсиален превоз.

     

    Ремонтите - добре са ти казали за Елантрите , но за жалост (или радост) Галанта не е Елантра. Ремонтите са значително по-скъпи. С метан/газ смятай и още някаква цифра за поддръжка (като примерно допълнителна грижа за запалителната система, отчетливо повишената амортизация на изпускателната система, филтри и т.н)

     

    Последно, но не най-маловажно - газ (пропан) има навсякъде - в БГ направо си е "на всеки километър" , а и в чужбина (вкл. по-развитите европейски страни) има доста газ станции, а метан станциите са в ПЪТИ по-малко - и тук , и в Европа.....

     

     

     

    Edit: Забравих да спомена и бензиновите инжектори - никой газаджия няма да ти каже, че бензиновите инжектори ще ти се запушат (най-просто казано) рано или късно , карайки на газ ИЛИ метан, което е още един разход , който всеки един каращ на газ/метан трябва да има предвид. Ремонт има ......, но не винаги помага, ако не помогне - нови , а нови - по-добре човек да седне и да пие една ракия преди да разбере цената им :)

  9. Колеги , не съм спец по дизелови мотори , но проблема е очевидно в горивото. Наскоро четох една много добра тема в офроуд форума за качеството на предлаганото дизелово гориво в БГ. Силно ви препоръчвам да я прочетете Линк. Хората там са си дали много зор да тестват предлаганите горива и добавки, но ако трябва да обобщя опитно постигнатите резултати - RS AntiGel се нарича добавката , която дава най-добри резултати с предлаганата тук нафта. А защо ни е такава нафтата ? - въпросът е с много и относителни отговори - моето мнение е , че България не е в адекватната "климатична група" спрямо Евро директивите(от там и БДС) за качества на горивата, т.е производителите не са задължени да правят достатъчно качествена(нежелираща се) нафта за зимата, защото средната зимна температура е доста висока у нас (спомнете си Нова Година по тениски) , от там и занижените изисквания към горивата.......а съвсем друг е върпоса като стане -28 С .....какво правим ? - оправяме се както можем - бенз в нафтата, двутактово масло и/или други добваки. Дано съм бил полезен.

     

    Поздрави,

  10. Съвета е че ако нямаш гараж не си мий колата в това прекрасно време :icon_thumbup:

     

    п.с. Сега сериозно, изключи едната клема на акумулатора и чакаш да се стопли и размрази преди да я сложиш :icon_doh:

     

    ....или се зареждаш с голяма доза безхаберие и газ до най-близкия мол на ниво -3. Паркираш и бягаш ....

  11. За колегата ivd :

    Супер разход за тази скорост, ама първо с тая скорост да се кара е забранено и като те хванат става солено.

    А второто е, че не караме само по магистрали. :icon_thumbup:

     

     

    Абсолютно съгласен ! Въпросните скорости бяха само за тестване - никой от 3-ма ни в колата не вярваше на такъв разход.

    Колкото до магистралите - абе то реално , това на което му викаме магистрала и то не е .....ама това вече е друг въпрос ;)

  12. Само да добавя от личен опит с нафтова печка по магистрала - със скорост 190 км/ч (на 6-та) борд компютъра показваше 7.7-7.8 л. Не е 4.2 литров нафтов тир , но пък беше 150 кончета и вървеше повече от прилично , а този разход бензинова колица не виждам как ще го докара. Ако пък седна да сравнявам с моята кола - сигурно трябва да си продам колата , защото харчи двойно на това, но не го правя ..... Мисля , че по-горе обясних защо .....и в случай , че някой не е разбрал - защото правя по 10 к км на година и дизел ми не требе :)

  13. Метана май остава опция само за МПС-та с комерсиална употреба - много километри за по-малко пари, но с гореспоменатите компромиси. За лични автомобили - не мисля , че има някаква идея .....освен , ако не се налага метанифициране на някой безумен щатски бензинов мотор с работен обем близък до мотор на камион....

  14. Моят го карам с 10W40 от 3 години. Сменил съм маслото 4 пъти за 25 000 км. 2 пъти съм слагал Motul Synergie+ 6100 (от Проспиид) , последните 2 смени са ми с масло Mitsubishi в литрови сиви бутилчици :) . Доволен съм и от двете - не съм доливал нито капка между смените , но ..аз преди 2 дни направих 140 000 км. Някой по-разбиращ да каже за мотор на 237 000 км какво масло трябва да се сипе - може би една идея по-гъстичко ?

     

    Поздрави,

  15. Точно за това говоря - 2.0 дизел + 5000 лв (дори малко повече да са) = Ралиарт = спортна кола макар и не чак ЕВО, но все пак при голям пробег годишно - няма по-логичен избор от дизеловия агрегат.

    Моето скромно виждане за дизеловите мотори в последните години е че те са новите "магистрални крале" - супер доускорение , достатъчно кончета за високи скорости (все пак в разумните граници) и всичко това с феноменално нисък разход на гориво - това го могат само , така наречените - печлета :)

  16. В случая говорим за Лансер! А дизел лансер има само 2.0 турбо, и бензин лансер има 2.0 турбо (ралиарт и ево). Както и да е...

     

    Дам , говорим за Лансер. Интересно е да се сравнят ценово Ралиарт и 2.0 DID, за жалост това сравнение няма да е съвсем точно , защото Ралиарт не се предлага тук , но разликата не е толкова фрапантна - може би около 5-6000 лв (може би по-малко даже), но за тия пари Ралиарт предлага повече .....доста повече :)

  17. Защото е безмисленно! Колко струва 2 литровия турбо-дизел и колко струва 2 литровия турбо бензин (ЕВО)? Как върви едното и как върви другото? Колко гори едното и другото?! Колко е подръжката на едното и другото?! Безмисленни сравнения! И едното и другото са създадени за да има избор и за едните и за другите!

     

    Не всеки турбо-бензин е ЕВО , а и ЕВО-то няма адекватни дизелови опоненти . Говорим за далеч по-обикновени - ежедневни коли :)

  18. Момци , мисля , че гледната ви точка е леко изместена от реалните + и - на дизеловите и бензиновите мотори.

    Според мен - шума , харча на масло , динамика или липсата и, харча или икономията би трябвало изцяло да се разглеждат като параметри на експлоатацията - т.е целите за които се купува атомобила - ако купувам служебна кола/бус/камион на някой от служителите си , който ще върти по 100 000 км на година - 100 % ще взема чисто нов дизел, но ако взимам кола на която ще навъртам 10-15 000 км годишно (лично ползване) , едва ли ще се спра на дизел - главно заради сериозно по-високата първоначална цена на автомобила, която обезмисля факта , че е по-икономичен дизеловият мотор, защото разликата в цената ще се "балансира" между 100 и 150 000 км или иначе казано след 10-тата година (това са груби сметки , но горе-долу е така). Дори без да зацикляме над темата , на кои мотор , колко струва поддръжката , колко са дюзите или тем подобни. И преди да ме нападнете за турбото , динамиката и т.н , мисля , че на всички е ясно - ако имате спортен стил на шофиране и обичате зверското ускорение - турбинираният бензин е вашата кола, ама "харчела много" - харчи да и върви много , ама наистина МНОГО...

    Българската мечта - да върви като Порше , да харчи като Тико, да е просторна, но да се паркира като Смарт, да са и евтини частите , но пък и никога да не се чупи - просто не съществува - факт. Останалото са лични предпочитания.

     

    Айде поздрави и си карайте колите, живи и здрави :)

×
×
  • Създаване...