Премини към съдържание

Катализаторни Кражби? Обединяване? (Обедняване...)


GoFarAta

Препоръчано мнение

       Здравейте, колеги!

Преди няколко дни ни oткраднаха катализатора от Паджеро Пинин до ж.к. Лагера, отрязали са над 80см.  Разбрах, че още няколко души със същия модел автомобил са пострадали, а последният е с отрязан катализатор на Mitsubishi Lancer.

Първата цел на тази тема е да ви предупредя да се пазите, защото без катализатор в близко бъдеще автомобилите ни няма да получават евро стикери и ще станат неизползваеми.

Втората цел е да помоля потърпевшите колеги да се включат или да се свържат с мен, за да обменим информация(имам оскъдна, но може би достатъчна), доказателства и като цяло да следим случаите си заедно. Основната цел е да се заловят паразитите, стават крайно нагли и не трябва да ги оставяме безнаказани от закона повече!

Колеги, които сте го преживели или даже сте заловили виновника - включвайте се, защото както бях прочел от юрист държавата е наистина виновна в този случай, защото не е задължила пунктовете за изкупуване да изискват документи за собственост на съответния автомобил и лична карта. Също така изкупуващите по сайтовете за обяви(OLX, bazar, alo, facebook marketplace), които нямат лиценз трябва да бъдат глобявани солено и да се проверяват периодично, за да се спре тази практика.

Благодаря на всички предварително за отделеното време!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 2 седмици ...
  • преди 3 седмици ...

При мен кражбата се случи на 5.10.2021 в ж.к. Красно село от Outlander II безнин 2.4. Заедно с катализатора отрязаха и предната ламбда сонда.

Уведомих полицията, платих си за едно удостоверение с няколко правописни грешки, което дадох на застрахователя. Парите от Каско-то стигнаха за сонда и тръба на мястото на катализатора.

Оригинален катализатор с прилежащите части за този автомобил е 3-5к лв при Ratola, Балкан стар. Търся подходящ заместител, по възможност Евро 5, че с по-нисък евро клас не е ясно дали няма да продължи да свети чека (P0420 Code: Catalyst System Efficiency Below Threshold).

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

По отношение на "работата" на разследващите органи:

Няколко дена преди последните избори получих обаждане от 6-то РПУ да дойда да ме разпитат. Посрещна ме една млада дама, на която обяснявах какво е катализатор, колко е скъп, какъв е звукът на двигателя, когато липсва част от изпускателната система и т.н.

На същата тази дата (няколко дена преди изборите) получих и писмо от софийска районна прокуратура. За разлика от полицейското удостоверение, писмото е грамотно написано и съдържа номер на прокурорска преприска. Спомням си че преди 5 години, когато ми крадоха предишната кола, можеше да се провери по номер на преписка в сайта на прокуратурата (prb.bg) дали е излязло постановление. В днешно време не намирам начин да направя таква справка без електронен подпис. Идеи?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

....ще има сега да се влачиш по прокуратури и РПУ-та,и според мен нищо няма да направят/свършат......личен опит.

Забравих да добавя ,че по някое време ще ти задават въпроси , клонящи към това, че едва ли не ти си си го откраднал ,.......

Редактирано от DJ Tymbi
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 2 месеца ...
  • преди 2 месеца ...
  • Admin

За съжаление има доста фирми, които изкупуват катализатори.

Няма как да се докаже, че катализатора не е краден, както и обратното.

На него има един номер, който не е свързан с VIN на автомобила.

Всичките тези фирми, които изкупуват катализатори, директно стимулират кражбите им според мен.

Защото крадците ги продават именно на тях.

 

 

CAT.png

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 2 седмици ...

Здравейте,колеги преди два дни и на мен ми откраднаха катализатора. Колата е  Mitshubishi Outlander II 2.4 бензин.Два дни съм по мъките,застрахователи,полицаи,криминалисти и всеки вдига ръце. И аз като колегата по горе попитах за оригинални части от предатавителство на Митсубиши и оп цифра 2400 за катализатора и 2500 за двете сонди,а и това е без труд и ддс.Направо съм в кома. Ще съм благодарен на идеи,и някой правил ли е тези гимнастики. Знам за вариант на заместител или на тръба или гърне. Притесняваме тия сонди и как ще лъжат компа. Колкото по ровим по сложно ще става.   

Забравих да кажа че съм от Велико Търново .

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги, снощи на /17.05.22/  в ж. к. Борово София ми откраднаха катализатора. Колата е Mitsubishi outlander 2.4 бензин. Ако някой е решил проблема по евтино моля да сподели! Благодаря и лека вечер. 

 

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 часа, Валентинн написа:

Здравейте колеги, снощи на /17.05.22/  в ж. к. Борово София ми откраднаха катализатора. Колата е Mitsubishi outlander 2.4 бензин. Ако някой е решил проблема по евтино моля да сподели! Благодаря и лека вечер. 

 

Колега,аз съм сложил за момента най евтиния катализатор евро1, пробвах я днес. Няма грешки за момента. Чакам отговор от каското какво ще решат. И при отказ ще се съдим. Ако имаш питанки и мога да бъда полезен звънкай 0888650690.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 3 седмици ...
  • Admin

Ако на някой колеги им потрябва.

https://nag.bg/catalog/universalni-katalizatori

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 4 седмици ...

Карам повече от половин година с тръба на мястото на откраданатия катализатор. Сложиха я в "Исам 77", до италианеца, както и работеща сонда за под 100лв. Отвреме-навреме вдига грешка (P0420 - Catalyst System Efficiency Below Threshold). Чистя я с OBDII адаптер (https://www.carscanner.info/choosing-obdii-adapter/). Колата върви добре, разходът е спаднал с 0.4л/100 за последните 5000км според отчетите ми в https://www.spritmonitor.de/. 

Основното ми притеснение е как ще мина технически преглед след месец.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

На 5/2/2022 at 8:18 AM , Светльо Ангелов написа:

CAT.png

Ако евентуално сложа нов катализатор, къде могат да ми направят такава защита?

Редактирано от Йован
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

   Моята защита е готова от седмица и не ми остава време (може би в Събота) да я вдигна на подемник и да я сложа.Представлява най обикновена ламарина-мисля 3 или 3.5 мм.с няколко отвора по средата ,топлината да не се задържа към купето. И аз гледах всякакви модели плюс този от снимката горе и стигнах до извода, че цялата идея на защитата е да  забави крадците и респективно -да не си губят времето с усложнения и се откажат.  Та вдигнахме я в  един сервиз и решихме, че може да е цяла защита ,която да се хване за отворите на предната широка греда или магаре-не зная как точно се нарича и  почти до другото  гърне (това след катализатора). Там също има готови отвори. По проект представляваше нещо като правоъгълник с заоблени ъгли.Захващането към купето с четири болта ,като мисля главата да изпиля леко и да вкарам в отвора на купето (да стане като шпилка) и с гайки ,които да се капнат с няколко точки. Мисля ще върщи същата работа като това от снимката  горе,тъй като ,ако срежат няколко от проволките в долната  част-спокойно ще измъкнат катализатора . Като го монтирам ще снимам и ще пробвам да кача снимки-сега не ми се получава.  Забравих да спомена, че иде реч  за ASX 1.6 /2012 г.

 

 

Редактирано от Petarivanov
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Admin
На 7/5/2022 at 9:35 AM , Йован написа:

Ако евентуално сложа нов катализатор, къде могат да ми направят такава защита?

Имам информация, че хората се спасяват поединично.

Чувам, че някой фирми за ремонт на гърнета се съгласявали да направят някоя и друга самоделна защита.

Други колеги, които имат инструменти и умения си ги правят сами.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 1 година ...
На 7/5/2022 at 9:35 AM , Йован написа:

Ако евентуално сложа нов катализатор, къде могат да ми направят такава защита?

Ами отиваш при някой читав майстор на гърнета и го попитай да ти сложи тръба Ф-12 или пружини на катализатора.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...