Премини към съдържание

Слаб сигнал от wi-fi рутер


Препоръчано мнение

Колеги, имам проблем извън моята компетенция. Гаража ми се намира на няколко метра от къщата и в него почти не достига домашната ми wi-fi мрежа. Искам да мога да я използвам и там, затова ми трябва съвет как най - безпроблемно и лесно да стане това. Пускане на кабели и изместване на рутера не са опция! Гледам, че се предлагат накакви устройства за усилване на сигнала, но дали вършат работа?! Благодарен съм на съвети от хора, които са имали и са се справили с такъв тип проблем.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Вариант едно: използване на PowerLine адаптери, за мрежови пренос по ел. мрежата на имота. (И къщата и гаража трябва да са на едно захранване, както се предполага, че е).

Вариант две: монтиране на външна Точка за достъп на къщата.

Вариант три: използване на усилватели на обхвата (Range extender).

Вариант четири: използване на стар рутер като репиитър (ако позволява).

Поздрави! :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Май най безболезнено ще е с екстендър...Гледах клип на такова и като условия ме устройва...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Най евтиния вариант е с репийтър или 2. Леко неудобен, но би трябвало да върши работа.

По цивилизования вариант е с Mesh система с 3 точки, но цената не е толкова приятна.

За да е сигурно какво се прави е хубаво да се пусне 1 точка до камината, за да се види какъв сигнал стига до гаража. Ако не успея да намеря някой оборотен репийтър, може да се тества с телефон

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравей колега. Това което може да се направи първо е да се провери какъв стандарт има сегашния рутер 802.11ax/ac/n... А след това и тези поддържани от устройствата които се ползват в гаража (лаптоп, телефон). При телефон с Android е полезно да се инсталира приложението WiFi Analyzer, което ще покаже натовареността на мрежата и "кой е на клона".

 

Примерно в нас смених остарелия 2.4 Ghz рутер с по-съвременен (wifi 5 ac стандарт), телефона и телевизора ми също са "ac" и като инсталирах горното приложение се оказа, че съседите от целият блок са на 2.4 мрежата, а аз само съм на 5Ghz. Ако и при теб устройствата имат по-съвременен стандарт "ac", а рутера е най-много до "n", то времето за нов рутер е дошло. Сега при новите двубандови рутери има уловка, но гледай поне да е wifi 5 = ac стандарт и сбора на 2-те ленти да е поне 1900 (1300 5G + 600 2.4G), да е поне 3х3 Mimo. Общо взето рутер за около 100-130 лв след отстъпка. Сега на пазара даже има AX стандарт (wifi 6), който е съвместим и с по-старите устройства.

 

Друг вариант е ако сегашният ти рутер е модерен "ac стандарт", а лаптопа в гаража ти е само "n", да му вземеш външен wifi adapter ac (да се включи в USB 3.0 порта) и мрежата да я пуснеш на 5G. Същото е ако имаш и там настолен компютър.

 

Племенницата ми е учителка и води все повече онлайн обучения. Миналата седмица разкара стария tp-link с 1 антена (2.4G) и си взе възможно най-базовия от съвременните 5G ac рутер. Да, не е нещо особено за 55 лв, но вече не я дропи през онлайн уроците, защото и при нея всички са на 2.4G мрежата. В ardes.bg пускат често рутери на промоция, за офиса взехме ax рутер за 120 лв, wifi флашки ac за всеки компютър и сега всичко е самолет.

 

Полезно видео за новите рутери

 

Поздрави

Редактирано от svetliof
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

"Гаража ми се намира на няколко метра от къщата " - ако се зачетем, ще разберем, че колегата говори за къща и гараж, а не за много-фамилна жилищна сграда. Дори и да има 1 - 2 имота, със съседи които имат wi-fi мрежи, не можем да говорим за натовареност на 2.4 ghz честотната лента. А тя както знаем, е по-пробивна и точно нея трябва да използва за да стигне до гаража си, щом се държи на безжичната свързаност.

 

5G рутери няма. Между 5G клетъчна свързаност и 5GHz wi-fi има голяма разлика. Поздрави!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Около мен няма друга безжична или жична мрежа. Само аз съм. Единият от двата ми рутера има 5G мрежа. Ще пробваме с рипийтър за начало да видим. Целта ми е в гаража да въри ютуб на лаптопа и спотифай на тела, но не по едно и също време...т.е. без големи очаквания за скоростта!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Най евтиния вариант е с репийтър или 2. Леко неудобен, но би трябвало да върши работа.

По цивилизования вариант е с Mesh система с 3 точки, но цената не е толкова приятна.

За да е сигурно какво се прави е хубаво да се пусне 1 точка до камината, за да се види какъв сигнал стига до гаража. Ако не успея да намеря някой оборотен репийтър, може да се тества с телефон

Чи не е лошо да намериш за проба... :icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

От 5GHz рутер няма никаква файда освен ако няма приемника(комп или телефон) да е в същата или най-много съседната стая от рутера. 5GHZ не пробива добре през стени, но има много по-бърза скорост от 2.4GHZ. Както и другите споделиха трябва рипийтър малко след средата между гаража и рутера. Мушкаш го в контакта и забравяш, хем евтино хем върши работа.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...