Премини към съдържание
Моля всички потребители да си сменят паролите поради спам във форума!

Идеи за отопление на къща?


Препоръчано мнение

....Термопомпа вода/въздух е най добрия вариант ,но има два проблема:

1. че инвестицията е много голяма...принципно ако помещението е добре изолирано и дограмата е добра, с четирисезонните стъкла ,най общо казано топлинната мощност ,която ти трябва за такъв тип помещение е около 60W на квадрат, което ще рече: 60х150 = 9000W топлинна мощност ,това ще рече около 2.5Квата ел. ток на час, това е докато не стигне зададената стойност на подържаната температура ,която ти си пожелал.....имай напредвид, че трябвва да заложиш и малко резерви в топл. мощност , или поне още 30% ,следователно за термо помпа ти трябва някоя 12-тица,.....при цена на тока 17-21 ст. на кВ сам можеш да сметнеш колко ще излиза сметките ти......общо взето ,опита ми е че с такава система,сметката ти е около 1лев на кв. метър на месец ......1лв./кв.м./м. или около 150 лв. ще ти е сметката.....това при положение че имаш алуминиеви високоефективни радиатори....другото е че първоначалната инвестиция е голяма, в зависимост от марката и модела, при една 12-ка,то тя ще е около 12-15к лв.

2. Дргугото което е хубаво да вземеш напредвид е, че подръжката е скъпа....уж 5 години гаранция, уж 100% гаранция, а се оказва е това не е така, има си го написано в условията на договора, но както всички правят ,така и тук , надписа е с много дребен шрифт, много завъртяно е написано, подвеждащо написано е,повтарят едно нещо по 5-6 пъти по различен начин ,като се измества леко съдържанието и т.н....и в един момент се оказва че всички износващи се части са консумативи,( клапаните били консуматив , това при определен случай,не казвам че при всички е така )и подръжката им е скъпа....освен това трябва да имаш договор за профилактика ( не е задължителен ) което вкл. всяка година по 2 пъти да идват и да проверяват налягане на фреон, почистване на филтрите, проверка на иззпълнителните механизми, проверки за теч, и т... което оскъпява продукта.....

За това ,гледам че има високоефективни ел. конвектори,които отопляват не лошо( виждал съм ги по хотелите на планинските курорти..)и са по евтини доста от една термопомпа.....най скъпия френски, за 2.5кВ ,който уж стигал за отопление н 20 кв.м. помещение струват около 5-600 лв.....ако е така ,то си взимаш 5-6 радиатора и си ги монтираш на отделен ел. контур , който на входа му можеш да сложиш някакво управляващо устройство( я таймер, я чрез рутер по интернет ) и си го пускаш и гасиш по всяко време......да не говорим ,че и самите те имат управление по интернет, така че кеф ти удобство, кеф ти евтинийка.....един колега си сложи такъв и казва че е много довсолен и че сметката му се вдигнала с 20 лв. на месец , а топлел много.....

Аз не че съм професионалист, ама все пак конвектора е електрически уред, а такъв с КПД над 1, все още не съм чел и чул да е открит.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз не че съм професионалист, ама все пак конвектора е електрически уред, а такъв с КПД над 1, все още не съм чел и чул да е открит.

никой не е казвал че ел. отоплителен уред е с кпд над 1.....цитирам думите на колегата, който казва че въпросните конвектори са икомонически ефективни,защото топлел много и разхода на ел. ток е малък....

Аз съм с термопомпа на радиаторите, и камина на подовото отопление......

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...