Премини към съдържание
Моля всички потребители да си сменят паролите поради спам във форума!

Идеи за отопление на къща?


Препоръчано мнение

Здравейте колеги,

Съвсем скоро ще ставам собственик на етаж от къща. Около 150 квадрата на първи етаж с още 80 квадрата мазе свързани с топла връзка.

За последно когато собствениците са живеели там са се отоплявали на дърва, след което имота е бил отдаден под наем и наемателите са се отоплявали с климатици.

С днешна дата, дървата са голяма хамалогия, климатиците на ток преклено скъпи, тоест нито единия нито другия всриант са желани. Според вас какви са другите варианти?

- Газ - това е предпочитания от мен вариант, пролемът е че няма газ в района и скоро няма да има тъй като всички наокола с ТЕЦ. Има ли вариант за газово котле плюс голяма газова бутилка от рода на 150 - 200 литра? Има ли такива бутилки въобще?

- ТЕЦ - Както вече споменах всички съседи са с тец, има ли смисъл от изграждане на тец систем? Колко ще струва?

- Пелети - изглежда и може би е най-евтиния вариант, но трябва отделна стая за горелката и пак остава въпросителната с зареждане и чистене.

- Други варианти? Термо помпа, има смисъл само въздух/вода, въздух/въздух е почти климатик и няма да е въобще финансово поносимо. Или бъркам?

Други идей са добре дошли?

Поздрави,

Стоян

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Според мен термо-помпата е идеалния вариант за теб, след като не желаеш да се занимаваш с твърди горива. Стига да е добре изолиран етажа... Но инвестицията няма да е малка..

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Газта ще ти е по-скъпа от климатиците. Както каза Емо ако ти е добре изолирано етажчето много няма да има значение с какво се отопляваш. Виж ако не е изолиран - само на дърва.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Най-евтино е с дърва, но хамалогията и мръсотията са големи, а и не е екологично. По-добре не.

 

Пелети е по-скъпо, но далеч по-удобно. Главно заради автоматизацията + по-малкото мръсотия.

 

Месечните сметки при газта (която при теб отпада), ТЕЦ и термпомпа биха били близки си мисля.

 

Отоплението е важно, но помисли и за охлаждането... Поради тази причина, аз бих заложил на хубава термопомпа, въпреки високата първоначална инвестиция.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Вече има доста пилетни камини с водна риза ,така че няма да ти стой грозно в някоя стая ,другият вариянт е да си сложиш котел в мазето .В зависимост от шнека(резорвара) можеш и да зареждаш с пилети на няколко дена,същто е и с чистенето.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

И на мен ми предстои същата дилема...В процес на размисъл съм, само, че в моя случай вариантите са 2: котел на пелети или отопление на ток.

Разбивам подробно:

Ако избера пелетите, ще сложа радиатори в стаите, ако избера тока ще е с подово и термопомпа въздух/вода.

Инвестицията за пелетен котел, бункер с шнек и изграждане на система от тръби и радиатори ще ми струва около 8-9000лв, при термопомпа GREE, китайска (около 8000лв) и системата за отопление още около 6000лв, общо към 14 000лв. Проблема при подовото, нискотемпературно отопление е, че нивото на пода ще се вдигне с около 10-12см. Това трябва да се знае!

Разхода, мисля че ще е сходен. Пелети ще се изгарят около 3-4 тона(1300 - 1800лв), тока ще е между 1500 - 1800лв за сезон.

При термо помпата след около 10 години работа, трябва да се направи реинвестиция, на пелетния котел, не знам колко му е живота на електрониката и на механиката...

В твоя случай, аз ако съм, се връзвам за ТЕЦ-а и толкоз!

В моя трябва да решавам от гореизброените 2 варианта.

Успех!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги,

Съвсем скоро ще ставам собственик на етаж от къща. Около 150 квадрата на първи етаж с още 80 квадрата мазе свързани с топла връзка.

За последно когато собствениците са живеели там са се отоплявали на дърва, след което имота е бил отдаден под наем и наемателите са се отоплявали с климатици.

С днешна дата, дървата са голяма хамалогия, климатиците на ток преклено скъпи, тоест нито единия нито другия всриант са желани. Според вас какви са другите варианти?

- Газ - това е предпочитания от мен вариант, пролемът е че няма газ в района и скоро няма да има тъй като всички наокола с ТЕЦ. Има ли вариант за газово котле плюс голяма газова бутилка от рода на 150 - 200 литра? Има ли такива бутилки въобще?

- ТЕЦ - Както вече споменах всички съседи са с тец, има ли смисъл от изграждане на тец систем? Колко ще струва?

- Пелети - изглежда и може би е най-евтиния вариант, но трябва отделна стая за горелката и пак остава въпросителната с зареждане и чистене.

- Други варианти? Термо помпа, има смисъл само въздух/вода, въздух/въздух е почти климатик и няма да е въобще финансово поносимо. Или бъркам?

Други идей са добре дошли?

Поздрави,

Стоян

....Термопомпа вода/въздух е най добрия вариант ,но има два проблема:

1. че инвестицията е много голяма...принципно ако помещението е добре изолирано и дограмата е добра, с четирисезонните стъкла ,най общо казано топлинната мощност ,която ти трябва за такъв тип помещение е около 60W на квадрат, което ще рече: 60х150 = 9000W топлинна мощност ,това ще рече около 2.5Квата ел. ток на час, това е докато не стигне зададената стойност на подържаната температура ,която ти си пожелал.....имай напредвид, че трябвва да заложиш и малко резерви в топл. мощност , или поне още 30% ,следователно за термо помпа ти трябва някоя 12-тица,.....при цена на тока 17-21 ст. на кВ сам можеш да сметнеш колко ще излиза сметките ти......общо взето ,опита ми е че с такава система,сметката ти е около 1лев на кв. метър на месец ......1лв./кв.м./м. или около 150 лв. ще ти е сметката.....това при положение че имаш алуминиеви високоефективни радиатори....другото е че първоначалната инвестиция е голяма, в зависимост от марката и модела, при една 12-ка,то тя ще е около 12-15к лв.

2. Дргугото което е хубаво да вземеш напредвид е, че подръжката е скъпа....уж 5 години гаранция, уж 100% гаранция, а се оказва е това не е така, има си го написано в условията на договора, но както всички правят ,така и тук , надписа е с много дребен шрифт, много завъртяно е написано, подвеждащо написано е,повтарят едно нещо по 5-6 пъти по различен начин ,като се измества леко съдържанието и т.н....и в един момент се оказва че всички износващи се части са консумативи,( клапаните били консуматив , това при определен случай,не казвам че при всички е така )и подръжката им е скъпа....освен това трябва да имаш договор за профилактика ( не е задължителен ) което вкл. всяка година по 2 пъти да идват и да проверяват налягане на фреон, почистване на филтрите, проверка на иззпълнителните механизми, проверки за теч, и т... което оскъпява продукта.....

За това ,гледам че има високоефективни ел. конвектори,които отопляват не лошо( виждал съм ги по хотелите на планинските курорти..)и са по евтини доста от една термопомпа.....най скъпия френски, за 2.5кВ ,който уж стигал за отопление н 20 кв.м. помещение струват около 5-600 лв.....ако е така ,то си взимаш 5-6 радиатора и си ги монтираш на отделен ел. контур , който на входа му можеш да сложиш някакво управляващо устройство( я таймер, я чрез рутер по интернет ) и си го пускаш и гасиш по всяко време......да не говорим ,че и самите те имат управление по интернет, така че кеф ти удобство, кеф ти евтинийка.....един колега си сложи такъв и казва че е много довсолен и че сметката му се вдигнала с 20 лв. на месец , а топлел много.....

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

За това ,гледам че има високоефективни ел. конвектори,които отопляват не лошо( виждал съм ги по хотелите на планинските курорти..)и са по евтини доста от една термопомпа.....най скъпия френски, за 2.5кВ ,който уж стигал за отопление н 20 кв.м. помещение струват около 5-600 лв.....

Това "високоефективни" и "ел. конвектори" не може да са в едно изречение. Ефективноста им е точно толкова колкото и на духалка от 20лв. Амо ще и със златни орнаменти да е не може избяга отфизичните закони.

Истината е 15 санта фибран отвън и каменна вата отвътре...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

За високоефективните конвектори съм съгласен - COP=1.

 

Иначе бая изолация е това 15 см фибран отвън, че и отвътре. Подобна практика в България не съм чувал да има. Иначе фибрана на практика няма паропропускливост и не е добра идея за саниране. А и е излишно скъп.

 

Впрочем, отвътре защо изолация? Сещам се само, за да не се топлят n-брой кубици тухли и бетон, въпреки че не съм съвсем сигурен това дали е валидно?

 

А подовото отопление е доста комфортно, но не много здравословно, особено за помещения, в които се спи, тъй като с топлият въздух нагоре се вдига и праха, който после се вдишва. Плюс, че е много инертно и ако ти стане топло, ще почакаш бая, за да изстине :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Виждам че зачекнахте ел.конвертори. Ще допринеса и аз в темата малко и все ще е полезна информацията за някого. На 10.02.2019 стана токов удар и изчатка климатика. Вдигам ел. предпазителя, след 1 мин пак пада. Бе петък вечер, намерих на заем духалка. На другата сутрин се събуждам с 20 см сняг в Пловдив. След кратко проучване сутринта отивам при дилъра на норвежките конвертори Adax и взех този, който ми предложиха: с ел.термостат 2500 W серия Economic, за помещение като моя хол 21 кв.м. Той е вътрешен (1-ви етаж) с прозорец (PVC, K стъкло) към изток с изолация на тавана от стелиопорни плоскости. От вън има изолация, както и от вътре на външната стена под и отстрани на прозореца. Пускам адак-са пак пада предпазителя. Изчислих че на таблото предпазителя за хола сигурно е почнал да се разваля, но и бе малък ампераж. По формулата 2500W/220V излиза че е трябвало да имам 11А мин предпазител, a бе сложен 10А. Викам техник и сложи 25А, с уговорката да следя, дали щепсела на адак-са няма да се нагрявя. Нещо не му харесаха по-тънките кабели в контакта в стената сложени навремето. Това е друга тема, но ел.конвертора първите 2 дни отделяше миризма на смазка, с която са намазани реотаните. Добре че имам пречиствател за въздух, който тушира непоносимата миризма. Та за консумацията. Един месец по-късно се престраших и бучнах ел. джаджа която следи показанията на консумирана мощност, напрежение и т.н. и я занулих. Първия ден адак-са почна да консумира по 650 W на час средно. Втория ден вдигна до 800W, казвам си поносимо е. Той 30 сек нагрява, 60 секунди почива. После вънка времето се стопли и всеки ден уреда се пуска от 17:30 до 22:30. И започна понякога средно за тези часове да консумира прилично, но друг път заковаваше на 1.8 kW? Викам си какво стана, та вън е пролет почти, ако така гори как ще е във върлата зима? И онзи ден събота се престраших и включих климатика отново. За учудване си проработи нормално, добре че не съм викнал през това време фирма да го провери. Обикновена Midеa 12-ка 2007г конвенционален климатик с мощност 1350 W на топло. Изключих адак-са и сложих машинката на климатика. Е събота и неделя работи по 12 часа и консумираше средно по 600W. Да, малко жужи като работи, но консумацията е поносима. Прилагам и таблица в която си записвам стойностите от 20.03.2019 до днес.

Предимството на ел.конвертора е че прави топлината "мека" и навсякъде една и съща. Не шуми и не изсушава толкова въздуха. Но въпреки че го взех с пре запас от W на кв.м. си е ламя. Ще го държа като резерва да помага на климатика при нужда или в най-върлата зима може и да го ползвам. Но при леко студено все още време навън, показанията на ел.джаджата хич не ми харесват. Трябва да се държи повече време включен за да може консумацията да бъде приемлива и пак е доста над тази със старата технология климатик.

Поздрави

Редактирано от svetliof
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Освен това, че подовото отопление вдига прахта...при измиване на пода и третиране с препарати изпръхва моментално... Аз също не съм привърженик, с изключение за санитарни възли където е голям кефа. С термо-помопа няма никакъв проблем да се отопляват помещенията и с радиатори, просто трябва да са малко пре-оразмерени. Удоволствието е голямо, инвестицията също! Ако имате финансовия ресурс, единственото което трябва да ви замисля е, дали мястото и района изпитват проблеми с електро-захранването. Относно изолациите, както спомена колегата по-горе, фибрана не е паро-пропусклив, затова се използва само за подова изолация или по колони и трегери. За изолация на стени използвайте полистирен (стиропор) или вата. Поздрави!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Това "високоефективни" и "ел. конвектори" не може да са в едно изречение. Ефективноста им е точно толкова колкото и на духалка от 20лв. Амо ще и със златни орнаменти да е не може избяга отфизичните закони.

Истината е 15 санта фибран отвън и каменна вата отвътре...

.....аз съм с термопомпа с водни радиатори и камина с водна риза, която е вързана към тръбите на подовото ......подовото го пускам само в краен случай, че много смърди( не е чак толкова болка за умиране )но у нас почти всеки ден се включва Ромбата , обикаля и чисти прахта, а иначе събота или неделя се чисти основно пода и др.....

Просто си зададох въпроса ,защо ги ползват по хотелите тези конвектори, и другото което е, че колегата много ги хвали.....

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички писали до момента.

Колега milenjs, бихте ли написали няколко реда защо мислите, че конвекторите са кото духалки? Моето скоромно мнение като ползвател е, че духалките и климатиците държат топло докато работят, въднъж исключени помещението става студено. Доакто при конвекторите когато бъдат изключени помещението остава топло.

 

За ТЕЦ - като писах, че съседите имат, имах в предвид съседните сгради. Зада се свържа с ТЕЦ-а ще трябва първо да се пуснат тръби от улицата и второ да се изгради помпена станция. Според вас има смисъл?

 

Термопомпа - това бе първоначалния избор, но се оказва, че най-ефективна е в комбинация с подово. И точно тук се явява провлема - пруски свод с дюшеме отгоре. Това плюс първоначална инвестиция, плюс шума, плюс евентуалните високи сметки за ток(къщата не е изолирана отвън и предполагам няма да може, защото е паметник на културата) правят избора неудачен.

 

Дърва - За съжаление прекалено голяма хамалогия - мъкнене, складиране, цепене, палене, чистене. На вилата имам камина и придава много приятна обстановка, но само за една, две вечери!

 

Пелети - Изглежда добър избор, колко често се зарежда и чисти? Може ли веднъж седмично?

 

Инфра червени печки - наскоро четох нещо за тях, затопляли само живата материя, някой да има опит с тях?

 

Газ - Дали някой има опит с такива бутилки ? Колко са сигурни, как се зареждат, всякаква информация ще е полезна.

 

поздрави,

Стоян

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички писали до момента.

Колега milenjs, бихте ли написали няколко реда защо мислите, че конвекторите са кото духалки? Моето скоромно мнение като ползвател е, че духалките и климатиците държат топло докато работят, въднъж исключени помещението става студено. Доакто при конвекторите когато бъдат изключени помещението остава топло.

 

За ТЕЦ - като писах, че съседите имат, имах в предвид съседните сгради. Зада се свържа с ТЕЦ-а ще трябва първо да се пуснат тръби от улицата и второ да се изгради помпена станция. Според вас има смисъл?

 

Термопомпа - това бе първоначалния избор, но се оказва, че най-ефективна е в комбинация с подово. И точно тук се явява провлема - пруски свод с дюшеме отгоре. Това плюс първоначална инвестиция, плюс шума, плюс евентуалните високи сметки за ток(къщата не е изолирана отвън и предполагам няма да може, защото е паметник на културата) правят избора неудачен.

 

Дърва - За съжаление прекалено голяма хамалогия - мъкнене, складиране, цепене, палене, чистене. На вилата имам камина и придава много приятна обстановка, но само за една, две вечери!

 

Пелети - Изглежда добър избор, колко често се зарежда и чисти? Може ли веднъж седмично?

 

Инфра червени печки - наскоро четох нещо за тях, затопляли само живата материя, някой да има опит с тях?

 

Газ - Дали някой има опит с такива бутилки ? Колко са сигурни, как се зареждат, всякаква информация ще е полезна.

 

поздрави,

Стоян

....конвекторите в твоя случай са едно от решенията, заедно с вътрешна изолация, която може да се направи без проблем....изолацията обаче съм чувал и гледал не е добро решение, защотоо била запарвала къщата, появява се мухъл ,плесен и т.н......освен това редица учени се съмняват в достоверността на топлоизолацията ....доколко е вярно ,нека всеки си вземе полуката от тези клипове, който знае немски, да ги потвърди тук...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Вътрешната изолация, например вата с гипсокартон е много добро решение, казвам го от опит. Вчера гледах рекламен клип на най новото котле на еко терм, Хасково

https://ecotherm.bg/project/greenecotherm-pelletherm-marathon/

Казват че се чисти много рядко. И почнах да се замислям... В комбинация с един голям бункер ще обезпечиш продължителност на работата му.

Иначе 4 години се отоплявам с пелетна камина и радиатори + бойлер и съм много доволен.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Това, че не може да се изгради външна изолация е голям проблем. Когато сградата е изолирана отвън, става като термос. Стените и плочите се затоплят, и в последствие отдават топлина. Не просто, че топлината не се разсейва на вън, но и след спиране на топло-източника, продължава да е топло. Моята къща като се загрее, 24 часа след като парното не е работило, продължава да е топло. Остава само варианта с вътрешна изолация, който за съжаление краде от вътрешния обем на помещенията, създава дом за паяци и гадинки :) но все пак е решение. Без никаква изолация, инвестициите за отопление ще са винаги големи, а и дискомфорта ще е голям заради бързото охлаждане, нагряване (лятото), шум и т.н.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

 

Инфра червени печки - наскоро четох нещо за тях, затопляли само живата материя, някой да има опит с тях?

 

Газ - Дали някой има опит с такива бутилки ? Колко са сигурни, как се зареждат, всякаква информация ще е полезна.

 

поздрави,

Стоян

.....инфрачервените печки не са опция,поне за тази ,която ползвам в едно от помещенията.....загряват само пряко разположени предмети( даме трябва да седиш пред него или зад него )....

Тези газови бутилки ок, но първо къде ще я съхраняваш....трябва ти помещение, а това е пропан бутан и изискванията за безопасно съхранение са много високи...второ,трябва всеки път да викаш цистерна за зареждането й, а това оскъпява крайния продукт......да не говорим за времето , което ще ти отнеме всеки път......

Съветвам те да провериш как седят нещата с газовите котлета ,да извадиш техните техн. параметри и да ги сравниш с тези на примерно дървенопалетните котлета, както и ако се отопляваш на ток чрез термопомпа и ел. конвектори....в нета има достатъчно много инфо за такива неща.....

Общо взето моя извод си го направих така : ако искаш съвсем евтино, най добре е да не се отопляаш.... :D Шегувам се ,разбира се, но първото евтино е кюмюр и въглища.....при този вариант е евтино, но хамалогията е безобразна....след това са палетните и дървата,но и там е хамалогия, с малки изключения при дървените палети, които имат добри технологии за автоматизация......но има един друг момен ,който не е за подценяване....че качестовото им е много различно а от това зависи и топлоотдаването при горенето им....пише че уж са клас А, пък горят като мокри дърва.....чувал съм случаи, къде един мой познат първата година е горял Ракитенски палети ,ужнай добрите ,уж клас не знам си къв си бил...съответно и цената била по висока......но нямал база за сравнение и следващата година решил да пробва сръбски палети , купени от първия магазин за такива работи в Пирот и познай какво ми каза, горяли 2 пъти по добре и отделяли 2 пъти повече енергия, съответно изкарал зимата с почти 2 пъти по малко пелети ....така че и това го има...

След това са вече на ток отоплителните уреди, като най ефективната си оставя термопомпата, но да е вода/въздух....при нея обаче трябва да имаш източник на сондажна вода, като дебита й да бъде около 2-3 кубика на час за твоето помещение,т.е. трябва ти сондаж -два броя на Н-неизвестна дълбочина.....

Редактирано от DJ Tymbi
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Инфрачервените печки са доста дискомофортни, защото затоплят само частта от тялото ти, която е към тях. Т.е. гърбът ти може да се поти, но на гърдите ти да е студено. Подходящи са за баня, ако се монтират на таван, защото изсушават пода на банята, но не са евтини.

 

ТП вода/въздух също мисля, че не е добро решение, тъй като сондажите са скъпи, а не се знае на кой път ще уцелиш вода. Плюс, имаш помпа от приблизително 1 KW, която изпомпва водата и работи постоянно. И това не е единствената им консумация, не се бъркай.

 

Затоплянето на помещение става чрез затопляне на стени, под, таван, мебели и последващото тяхно отдаване на топлина. Няма значение източника на топлина дали е климатик, парно, духалка или конвектор.

 

Пример: Представи си студен зимен ден - ако затоплиш една стая на 23 градуса и отвориш 2 прозореца, така че да става течение, и приемем, че целият въздух вътре се смени бързо (примерно 5 мин), неговата температура (като новодошъл) ще е равна на темп. навън. Няколко минути след като затвориш прозорците, в стаята отново ще бъде 23 градуса, тъй като всички стени и предмети ще са затоплени и ще отдават топлина. Дано елементарният ми пример е ясен :)

 

milenjs е написал, че конвекторите са като духалки от гледна точка на това, че отдават толкова топлина, колкото консумират енергия. Един вид не са енергоефективни. Докато инвенторните климатиците могат да отдават до 3-4 пъти повече топлина.

 

Но на теб най-големият проблем ти е липсата на външна изолация. Аз лично не съм голям фен на вътрешната, тъй като не можеш да избегнеш термомостовете, което може да създаде предпоставки за конденз.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Сложи си вътрешна изолация щом не може външна. Аз съм в къща на 3-тия последен етаж и си поставих вътрешна за по лесно. На таваните - стиропор, на стените фибран. Разликата с и без е в пъти. Преди не ставаше за живеене направо - печка на дърва гори яко и пак студено. След изолзацията съм с 2 климатика и всико е ОК. Ток за тях - 40-100лв на месец в зависимост от температурите вън. Пускам ги септември и ги спирам май месец.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще е с вътрешна изолация, само минерална вата (стъклена или каменна), затворена в гипсокартон или гипсофазер.

Редактирано от Afonya
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще е с вътрешна изолация, само минерална вата (стъклена или каменна), затворена в гипсокартон или гипсофазер.

Подкрепям!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Абе и аз подкрепям но това е много трудоемко и намаля размера на помещението. Отделно този гипсокартон не ми харесва, все ми се струва че като го чукнеш с нещо и ще се пробие. Не знам дали съм късметлия но като изолирах вътрешно с фибран стените нямам никаква влага. Преди изолацията имаше, на стената зад гардероба, отделно сутрин под прозорците локва. Оставил съм 2 прозореца с дървена дограма за да "диша" къщата. Едва ли има ефект от тях, по скоро няма влага, нали съм с климатици.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

А Не знам дали съм късметлия но като изолирах вътрешно с фибран стените нямам никаква влага.

 

Това е направо невероятно. Аз преди години, че е най-бързо и лесно, направих изолация на една стая с тънък стиропор, който се лепи като тапети /3-4 мм./. По голяма грешка няма. Конденз, при липса на редовно проветряване направо можеш да се задушиш. Четох преди време, че изолация отвътре се прави тогава, когато къщата/помещението не се ползва или отоплява постоянно. Например имаш вила, отиваш два пъти месечно през уикенда и нямаш време и енергия да затоплиш всичко. Вътрешната изолация е добра с това, че затопляш само въздуха и мебелите. Но температурата се поддържа трудно - едно отваряне на прозореца и си с няколко градуса надолу, защото стените не връщат топлина. Ако ползваш къщата/стаята постоянно - само външна изолация. И колкото е по-дебела, толкова по-добре. Разбира се, ако стените и джоба могат да го понесат. Чувал съм от майстори, че тежка изолация може да бутне стена. Аз навремето няколко години бях в помещение /с една външна стена с прозорци/, в което през нито една от зимите не беше пускано парно. Заради супер добра външна изолация. И е вярно, че колкото е по-добра и дебела външната изолация, толкова е по инертно отоплението. Пускаш и ден-два докато се затопли, после спираш и ден-два си е топло. И още нещо - дебелата изолация освен че топлоизолира, изолира и от шум. Случвало ми се е в една стая да седя и гледам към прозореца - навън дъжд, буря, а все едно гледам плазмен телевизор без звук. И още едно впечатление, подовото отопление не вдига прах, ако се поддържа относително чисто. Обаче спестяваш място и е много благо да ходиш бос навсякъде и по всяко време. И ми се струва, че има по високо КПД /топлообмен/ от радиаторите.

Редактирано от de4i
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не знам ама нямам конденз. Имам 4 стаи така изолирани + коридор. Проветрявам 2 пъти на ден - сутрин и вечер. Понякога въздуха става сух и булката пръска вода по килимите вечер за да се овлажни че дразни гърлото като се спи сухия въздух.

За подовото съм чувал че е вредно. Затопляло от краката нагоре което е противоестествено. Така и предавало фалшиво чувство за повече топлина. В този ред на мисли пък за момчетата хич не било ок заради яйцата. Не знам дали е вярно обаче.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...