Премини към съдържание

Компютър - медия в колата


Препоръчано мнение

Здравейте колеги,

Да споделя малко текуща информация за един мой проект, интегриране на компютър с линукс - медия в колата.

За целта използвах:

1. Raspberry pi 3

2. 5" екран + touch

3. Rotary encoder + 4 позиции за навигация + ОК

4. Зарядно за кола запалка - USB (захранване за компютъра)

5. Конзола с бутони и място за джоестика(аз използвам управление за климатроник от ауди)

6. Micro SD карта - за операционната система

7. Окабеляване + пинове - за връзка между компютърчето и конзолата за управление

8. USB кабели - Мъжки/Женски с тях извеждам USB букси на удобни места

9. Часовник от Галант - използва се за основа и захващане на таблото

10. Смола + плат за направа на кутията

11. Метално скеле за захващане на екрана и по което се изпъва плата за смолата

12. Плеър(касетофон) с AUX вход - може и с Bluetooth(варианта с Bloothooth не съм го тествал за сега)

13. Кабел с жак за пренос на звука до AUX на плеъра

 

Нещата в стъпки:

1. Свързване на компютъра с екрана и инсталиране на Операционната система - нужна е USB клавиетура, аз исползвам LibreElec за операционна система

2. На python се пише скрипт за управление на медията чрез пиновете - конзолата с джоестика. (скрипта е в зависимост от избраната операционна система)

3. Направа на металното скеле и часовника + захващането на екрана

4. Направа на кутията и тапициране

5. Извеждане на кабелите за управление, захранване, звук и USB

6. Навързване на конзолата за управление и компютърчето

7. Кутия за конзолата + тапициране

8. Монтиране в колата и тест

 

Снимки и видео

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Много готино колега, евала за труда. Само мястото на екрана ми стои малко странно, аз си предпочитам в средната конзола, но пък избиваш рибата с този джойстик! Браво! :icon_clap: :icon_rock: :icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления и от мен, колега, за идеята и изпълнението. Аз преди време също имах желание да се оборудвам с медия, но ме домързя, защото виждам колко труд е (пък и от електроника не разбирам). Това, което не ми харесва, защото не е перфектно, е кутията за медията - изглежда доста недодялана. Ако избереш друга технология, може би ще стане по-прецизна?

Да кажем мукава, пак тапицирана (евентуално с кожа, но залепена - това в последствие), самата мукава може да се изреже много прецизно с макетен нож (преди това се прави шаблон от хартия, на принципа проба-грешка се взима точен шаблон, после по него се реже мукавата). А ако не ти харесват ръбатите форми, които ще се получат, мукавата лесно се обработва с извивки, като се намокри. В общи линии - мокриш парче мукава, огъваш го както искаш (тук използваш чувството си за симетрия), оставяш го да изсъхне (може и на печка или сешоар), след изсъхване то остава в придадената му форма. По шаблона може да изрежеш парчета кожа, с които да го тапицираш. Може пак мукавата да е подсилена с оребряване, но може би е излишно...

Освен мукава, има и бирен картон, той е по тънък, но може с наслояване да постигнеш здравина. Има и велпапе и пенокартон, но те не стават за огъване. От плексигласните материали, подходящ е вералит, но не знам дали може да се термоформова.

Редактирано от vld1
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Да, кутията стои леко изкуствено. Проблема е, че взех екран на който компютърчето се монтира на гърба и това довежда до много неудобства..

Живот и здраве лятото може да преправя малко нещата и да взема нов монитор, който се вързва само с кабели, това ще улесни доста направата на по-финна кутия само за екрана.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...